Eryk dla Cebuli

Autor: wu zet 23.01.2014 Nr: 4/2014
Henryk Cebula Eryka odebrał osobiście.
Henryk Cebula Eryka odebrał osobiście.

Henryk Cebula został uhonorowany najbardziej prestiżową nagrodą roku w rysunku satyrycznym – Dużym Erykiem, przyznanym przez Zarząd Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury w Warszawie.

  H. Cebula nagrodzony został za – jak czytamy w uzasadnieniu – „wieloletnią promocję i popularyzację polskiej sztuki karykatury, organizację wystaw, konkursów, prowadzenie galerii Pirania, a w szczególności za propagowanie sztuki karykatury wśród młodzieży szkolnej, jak również poprzez własną twórczość w dziedzinie rysunku satyrycznego i karykatury, w tym wiele wystaw indywidualnych (103) oraz zdobycie ponad 130 nagród i wyróżnień w licznych konkursach krajowych i zagranicznych”.

   Wręczenie nagrody odbyło się 11 stycznia 2014 roku w Teatrze Rampa w Warszawie, podczas benefisu Witolda Mysyrowicza z okazji 40-lecia jego pracy artystycznej.

   Eryki to nagroda tej miary co Nike w dziedzinie literatury, Telekamery w TV czy Fryderyki w dziedzinie muzyki. Przyznawane są przez SPAK od 1998 roku. Statuetka przedstawia zasłużonego karykaturzystę i satyryka Eryka Lipińskiego, założyciela Muzeum Karykatury w Warszawie i SPAK.

   Henryk Cebula został już wyróżniony dwoma Małymi Erykami – w 2002 i 2005 roku. Teraz otrzymał tego najważniejszego. Niewielu rysowników może się nim pochwalić.

Komentarze
Popularne
Komentowane