Ruszyła budowa zbiornika na Mleczce

Prace przy budowie zbiornika ruszyły pełną parą.
Prace przy budowie zbiornika ruszyły pełną parą.

W Siedleczce koło Kańczugi rozpoczęły się prace przy budowie suchego zbiornika przeciwpowodziowego na rzece Mleczka, który będzie zbierał nadmiar wody z rzeki. Jest to największa w ostatnich latach inwestycja hydrotechniczna na Podkarpaciu. Powstanie częściowo na terenie Siedleczki i Manasterza w gm. Jawornik Polski. Inwestycja leży w dolinie Mleczki, pomiędzy zabytkową linią kolejki wąskotorowej Dynów-Przeworsk od wschodu, a drogą Przeworsk-Dynów od zachodu.

Polder przeciwpowodziowy powstanie na powierzchni 70 hektarów i będzie w stanie przyjąć ponad 3,25 miliony metrów sześciennych wody. Koszty budowy sięgną 32 mln zł w tym 75% pochodzić z RPO WP. Budowę suchego zbiornika retencyjnego nadzoruje Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, a generalnym wykonawcą robót jest Inżynieria Rzeszów S.A.

   Powstający polder przepływowy to korzyści dla całego powiatu. Zbiornik będzie wstrzymywał gwałtowny przybór wody w górnym biegu rzeki i zabezpieczał przed powodzią Miasto Kańczuga, niżej położone miejscowości: Siedleczkę, Żuklin, Niżatyce, Łopuszkę Małą oraz w części Miasto Przeworsk.

   Przepływająca przez gminę Kańczuga, niepozornie wyglądajaca Mleczka nie raz dała się we znaki mieszkańcom. Choćby w ostatnim roku poczyniła wiele szkód po gwałtownych burzach. Wdzierała się do niżej położonych gospodarstw czyniąc mnóstwo szkód. W 1987 r. podczas pamiętnej na tym terenie powodzi, woda sięgała nawet półtora metra ponad  most.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum