Pamięci Krzysztofa Krzycha

Autor: wu zet 28.02.2014 Nr: 9/2014
Krzysztof Krzych zmarł 7 stycznia 2013 r.
Krzysztof Krzych zmarł 7 stycznia 2013 r.

W pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Krzycha, wybitnego artysty, nauczyciela i dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu w Galerii u Attavantich Centrum Kultury i Promocji otwarta została retrospektywna wystawa jego prac. Można je oglądać do 12 marca.

Inicjatorem wystawy był przyjaciel i wieloletni współpracownik artysty, Henryk Cebula.

Jako komisarz dokonałem wyboru prac, które się na tej wystawie znalazły – mówi H. Cebula. – Zaprezentowałem malarstwo z ostatniego okresu życia Krzycha. Zestaw grafik cyfrowych z cyklu „Kwietniki”, ilustracje do „Konopielki” i „Mistrza i Małgorzaty”, a także exlibrisy z czasów studenckich. Są też pastele (ulubiona technika Krzycha), portrety (których prawdopodobnie wykonał najwięcej), a także jego studyjne rysunki z czasów akademickich, nieznane nawet rodzinie oraz rysunki o tematyce myśliwskiej nazwane przeze mnie „Krzychotami”.

   Na wernisażu zgromadziło się liczne grono wielbicieli talentu Krzysztofa Krzycha. Nie zabrakło jego bliskich i przyjaciół, a burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski wystosował z tej okazji list, który odczytała naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Mordarska.

   Pamięć Krzysztofa Krzycha uczczona została w jeszcze jeden, szczególny, sposób. W jarosławskim „Plastyku”, z którym był związany od 1999 roku, podczas święta patrona szkoły, obchodzonego 9 stycznia, otwarta została pracownia „U Krzycha”, o czym informuje  specjalna tablica pamiątkowa umieszczona przy wejściu.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum