Położny z powołania

Autor: mk 14.03.2014 Nr: 11/2014
Mateusz Maga położnym został z powołania. W swoim zawodzie spełnia się od trzech lat.
Mateusz Maga położnym został z powołania. W swoim zawodzie spełnia się od trzech lat.
Fot. MM

Mateusz Maga od kilku lat pomaga przychodzić na świat kolejnym pokoleniom Polaków. Pracując jako położny w Klinicznym Oddziale Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie spełnia się w stu procentach.

Zanim Mateusz Maga z Jarosławia zdecydował się studiować położnictwo wiedział, że na pewno chce pracować z ludźmi, niosąc im pomoc.

Decydując się na studia na Uniwersytecie Rzeszowskim miałem do wyboru położnictwo, pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Ostatecznie pomyślałem, że mogę spróbować na położnictwie, bo przyjście na świat małego człowieka od zawsze było dla mnie wydarzeniem cudownym i niesamowitym – wspomina M. Maga. – Znajomi i przyjaciele moją decyzję przyjęli z lekkim niedowierzaniem. Natomiast mama wspierała mnie od samego początku – kontynuuje.

 

Jak ryba w wodzie

Mateusz bardzo szybko przystosował się do nowych warunkach. Był jedynym chłopakiem na roku, co miało zarówno swoje plusy jak i minusy. Z jednej strony wykładowcy cieszyli się, że pojawił się w końcu jakiś mężczyzna, z drugiej zaś wymagali więcej. Takie zachowanie Mateusza jednak nie zniechęcało, a wręcz przeciwnie motywowało.

Początkowo była nutka niepewności. Jednak po pierwszych zajęciach i porodzie, który odebrałem wiedziałem, że to jest to co chce robić w życiu. Nigdy nie żałowałem swojego wyboru, ponieważ kocham to co robię – wyjaśnia młody położny.

  Studenta położnictwa wspierały również koleżanki ze studiów. Wśród nich Mateusz znalazł miłość swojego życia Karolinę. Narzeczona, a już niedługo żona, także pracuje w zawodzie, choć w innym szpitalu.

  Mateusz ukończył studia licencjackie i magisterskie. Od trzech lat pracuje jako położny w Klinicznym Oddziale Ginekologii i Położnictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie, gdzie też jest jedynym “rodzynkiem” wśród położnych.

Pierwszego porodu nie pamiętam zbyt dobrze. Wiem tylko, że urodziło się zdrowe dziecko i z mamą maluszka też było wszystko w porządku – mówi Mateusz.

  W ciągu trzech lat położny odebrał kilkadziesiąt porodów. Pracując w systemie zmianowym, sprawdza się na oddziale patologii ciąży, położnictwa oraz sali porodowej.

Najpiękniejszy moment to ten, kiedy dziecko rodzi się zdrowe i wita się z mamą przytulając się do jej piersi. W takich chwilach zdarza się uronić łezkę – relacjonuje M. Maga.

 

Każdy przypadek jest inny

Młody położny w trakcie rozmowy kilkakrotnie podkreślał, że jego zawód wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Wykonując go należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Zatem do pacjentek trzeba podchodzić indywidualnie.

Podstawą jest rozmowa. Należy stworzyć jak najlepsze warunki, aby przyszła mama mogła poczuć się komfortowo. Ważny jest również uśmiech, który wprowadza odpowiednią atmosferę. W chwili gdy rozpocznie się akcja porodowa przyszłe mamy różnie reagują – twierdzi Mateusz. – Moje zadanie polega na dotarciu do pacjentek, aby pomóc im w tak ważnej chwili. Jesteśmy szpitalem klinicznym, dlatego też zdarzają się różne sytuacje dodaje.

  Kobietom rodzącym nie przeszkadza, że w przyjściu na świat ich małej pociechy pomaga mężczyzna. Jak podkreśla położny, w większości lekarze położnicy to też mężczyźni. Ponadto pracując już kilka lat zdarza się, że pacjentki wracają do Mateusza i cieszą się, że to właśnie on będzie przy nich przy kolejnym rozwiązaniu. Paniom często towarzyszą również tatusiowie, którzy różnie reagują uczestnicząc w akcji porodowej.

Zwykle ich twarze robią się blade, a czasem wręcz zielone. Raz zdarzyło się, że przyszły tatuś zemdlał – podsumowuje położny.

  Mateusz Maga stanowi najlepszy dowód na to, że facet może sprawdzić się jako położny na porodówce. Wybór studiów i kilkuletni staż w zawodzie sprawiają, że Jarosławianin przeciera ślady innym mężczyznom, którzy również chcieliby uczestniczyć w cudzie narodzin małego człowieka.

 

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum