Zagrożenie środowiska

Z obrad Jury.
Z obrad Jury.

W Zespole Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego rozstrzygnięty został XI Ogólnopolski Konkurs na Rysunek Satyryczny i Animację Filmową „Zagrożenie środowiska naturalnego człowieka”. Jego sekretarzem i komisarzem jest Henryk Cebula, nauczyciel „Plastyka”.

Na konkurs wpłynęło 250 rysunków i 52 filmy ze szkół plastycznych z całej Polski. Jury powołane zostało przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, które sprawuje patronat nad tym konkursem. Przewodniczył mu Krzysztof Rynkiewicz (PWSFiT w Łodzi), a w skład weszli Marek Gliwa (SPAK Jarosław), Dariusz Pietrzak (SPAK Poznań) i Wiesław Zięba (SPAK Warszawa).

   W kategorii „film i animacja filmowa” sukces odnieśli uczniowie jarosławskiego „Plastyka”. Grand Prix zdobył Eliasz Dyrov (nauczyciel Andrzej Rułka) za pracę „Memento Aqua”, Jakub Sowa otrzymał I nagrodę, a Malwina Bodzioch III nagrodę. II nagroda w tej kategorii trafiła do Weroniki Wodczak z ZSP w Bydgoszczy. Jury przyznało też trzy wyróżnienia. Otrzymały je Julia Kruszyńska i Anna Dziedzic z ZSP w Bydgoszczy oraz Alicja Ulma z ZSP w Jarosławiu.

   W kategorii „rysunek satyryczny i komiks” I nagrodę zdobyła Aleksandra Young z OSSP w Warszawie, II nagrodę otrzymała Laura Jerzak z LP w Zduńskiej Woli, a III – Maria Ciebień z LP w Krośnie. Wyróżnienia zdobyli: Piotr Trusik (ZSP Warszawa), Aleksandra Sandakow (ZSP Warszawa), Klaudia Kwaśniak (ZSP Jarosław) i Agnieszka Chmielowiec (ZSP Jarosław). Ponadto w tej kategorii było też kilka nagród specjalnych. Dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie przyznał taką Magdalenie Krawczyk (ZSP Tarnów), Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury nagrodziło Martę Marczak (ZSP Jarosław) za zestaw prac, a Galeria „Pirania” w Jarosławiu  – Natalię Niziołek (LP Krosno).

   Wystawa pokonkursowa (połączona z pokazem filmów i wręczeniem nagród) odbędzie się 2 kwietnia o 14.00 w Galerii Szkolnej Synagoga przy ulicy Opolskiej w Jarosławiu.

   Konkurs „Zagrożenie środowiska naturalnego człowieka” odbywa się od 1992 roku. Przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury i Muzeum Karykatury w Warszawie postrzegany jest jako ważne wydarzenie artystyczne w kraju.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum