Misteria teatralne

Zespół muzyczny EQUALE oraz grupa taneczna CKSiT / fot. organ
Zespół muzyczny EQUALE oraz grupa taneczna CKSiT / fot. organ
Fot. organizatorzy

W ubiegłą niedzielę w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku, odbyły się XVII Teatralne Misteria Wielkopostne. Tematem przewodnim była zbliżająca się kanonizacja Jana Pawła II.


Nieprzerwanie od siedemnastu lat miłośnicy teatrów amatorskich zmierzają do Pruchnika na wydarzenie kulturalne, którym są Teatralne Misteria Wielkopostne.

   - Tradycje teatralne w Pruchniku sięgają jeszcze lat przedwojennych. Głównym inicjatorem był Marian Tomasiakiewicz, który organizował ówczesne życie kulturalne mieszkańców gminy Pruchnik – mówi pani Halina Wojdyło, dyrektorka Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku.

   Odnowiona tradycja spotkała się z dużym zainteresowaniem, nie tylko widzów, ale i organizacji zajmujących się krzewieniem kultury. Do inicjatywy na przestrzeni lat przyłączyły się: Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, czy Centrum Kultury w Przemyślu.

   - W ostatnich latach zaczęliśmy zauważać jakby „syndrom wypalenia”. Na przeglądy teatralne zgłaszało się coraz mniej amatorskich teatrów, dlatego ciągle poszukujemy nowych koncepcji dotyczących, organizacji tego wydarzenia – zaznacza H. Wojdyło.       Mimo faktu, że tematyka pasyjna jest wyjątkowa, to przez te wszystkie lata powoli wyczerpał się zasób możliwych przedstawień, a każdego roku trzeba przygotować dla widza inne widowisko.

   W tym roku występy tematycznie skupiły się na zbliżającej się kanonizacji Jana Pawła II. Widowisko teatralne nosiło tytuł: „Człowiek, który zmienił świat”, w ramach którego wystąpił zespół muzyczny EQUALE oraz grupa taneczna działająca przy CKSiT w Pruchniku.

    - „Dla siebie nic, dla innych wszystko, tak żył i szedł drogą Chrystusa, nasz rodak Karol Wojtyła, Jan Paweł II”. Tak brzmi tegoroczne przesłanie Misteriów Wielkopostnych – zaznacza H. Wojdyło.

Publiczność jak zawsze nie zawiodła i wypełniła salę po brzegi, z uwagą oglądając przygotowany spektakl.

Komentarze
Popularne
Komentowane