Nikt z nas sam nie ma tyle, ile mamy wszyscy razem

Podczas jednej z lokalnych uroczystości. Fot. Archiwum Stowarzyszenia.
Podczas jednej z lokalnych uroczystości. Fot. Archiwum Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Tuligłów powstało 27 maja 2011 roku. Obecnie do organizacji należy 31 osób. Wśród nich płcią przeważającą są panie, których jest 24, a mężczyzn tylko 7. 

Sama inicjatywa utworzenia stowarzyszenia wyszła od sołtysa Tuligłów Mariana Mazurka i lokalnych radnych.

– Po wyborach samorządowych rozpoczęliśmy poszukiwanie chętnych osób do założenia stowarzyszenia. Ponadto sama inicjatywa spotkała się z przychylnością władz gminy, które pomogły nam dopełnić formalności związanych z rejestracją – mówi M. Mazurek. Pomysł stowarzyszenia został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców, gdyż po około pół roku organizacja została zarejestrowana.

– Głównym bodźcem, który połączył nas wszystkich, były „Tuligłowskie” Wieńce Dożynkowe. Pierwszymi naszymi przejawami działalności, był wyjazd na dożynki do Jarosławia i organizacja imprezy andrzejkowej – informuje pani Anna Stec, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów.

 

Nasza działalność

Działalność stowarzyszenia z każdym rokiem rozwijała się coraz bardziej i obejmowała kolejne przedsięwzięcia. Początkowo, praktycznie wszystkie imprezy organizowane były przy wykorzystaniu własnych zasobów.

– Naszym bardzo ważnym wydarzeniem są Wieczornice Patriotyczne, które odbywają się cyklicznie każdego roku – zaznacza A. Stec.

   Wieczornice organizowane są z okazji rocznicy odzyskania Niepodległości, wprowadzenia stanu wojennego, czy też dla upamiętnienia Zbrodni Katyńskiej i ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Podczas każdej z tych uroczystości śpiewane są pieśni patriotyczne. Natomiast młodzież szkolna bierze udział w okolicznościowych przedstawieniach. Systematycznie zapraszane są również osoby związane z danymi wydarzeniami.  

– Naszą dużą imprezą jest Wieczór Kolęd i Pastorałek, na którą przychodzi ponad 200 osób – dodaje pani Małgorzata Stec, członek Stowarzyszenia. Uroczystość zawsze odbywa się w okolicach Święta Trzech Króli.   

   Każdego roku przez Stowarzyszenie organizowane są także półkolonie dla młodzieży z lokalnych miejscowości.

– Na początku w półkoloniach uczestniczyło kilkanaścioro dzieci, teraz jest ich około siedemdziesięciu – wyjaśnia A. Stec. Wydarzenie to trwa około 2 tygodni. W tym czasie dla dzieci organizowane są wycieczki, zawody sportowe, spotkania z interesującymi osobami, warsztaty plastyczne, ogniska integracyjne, itp. Warto nadmienić, że szóstka członkiń przeszła specjalne szkolenia aby uzyskać stosowne uprawnienia opiekuna półkolonii.

  Dużą plenerową imprezą jest Festyn Rodzinny, który odbędzie się 22 czerwca br. W trakcie tego wydarzenia odbywają się liczne konkursy i zawody.

– Podczas festynu organizowana jest loteria fantowa, z której dochód przeznaczony jest na półkolonię dla dzieci – oznajmia skarbnik stowarzyszenia Marta Zajchowska.

12
Komentarze
Popularne
Komentowane