Najlepsi pojadą do Kazimierza

Najlepsi pojadą do Kazimierza

25 maja br. w Kańczudze odbył się Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych, będący eliminacjami do 48. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Odbywał się w szczególnym roku, bo poświęconym Oskarowi Kolbergowi.

Uczestnicy przeglądu kultywują rodzime tradycje folkloru swoich miejscowości, poprzez melodię, gwarę, tradycyjne instrumenty muzyczne oraz strój regionalny. Przegląd stanowi swoisty przekrój muzycznych i śpiewaczych tradycji ludowych przodków.

   Komisja artystyczna w składzie: Katarzyna Ignas - etnograf, Sławomir Gołąb – muzyk i Stanisław Szabat – muzyk, po wysłuchaniu 26 prezentacji konkursowych postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. W kat. kapel, I m-ce zajęła Kapela Ludowa z Gniewczyny, a II m-ce Kapela Ludowa „Gacoki” z Gaci.

   W kat. „Duży-Mały” I m-ce wraz z nominacją na 48. OFKiŚL zajął Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Anielą Mrówką z Cewkowa. II nagrodę zdobyły Izabela Głąb z mistrzem Lucyną Skawiną z Gaci.

   W kat. soliści-śpiewacy I m-ce wraz z nominacją na 48. OFKiŚL zajęła Janina Horodecka z Grzęski, II m-ce Danuta Nieckarz ze Starego Dzikowa, a III m-ce Zofia Sokół z Gniewczyny Trynieckiej.

   W kat. zespołów I m-ce wraz z nominacją na 48. OFKiŚL otrzymał Zespół Śpiewaczy z Rożniatowa. Dwie równorzędne II nagrody otrzymał ZŚ „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej i ZŚ „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, a III nagrodę ZŚ z Kisielowa. Równorzędne wyróżnienia otrzymała Grupa Śpiewacza „Krasiczanki” z Krasiczyna, ZŚ „Cantus” z Gorliczyny, ZŚ z Maćkówki, ZŚ „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego i ZŚ „Wyszatyczanie” z Wyszatyc.

 

 

  1. II m-ce zajęła Kapela Ludowa „Gacoki” z Gaci.
  2. I m-ce w kat. solistów zdobyła Janina Horodecka z Grzęski.
  3. Gospodynie z okolicznych KGW przygotowały stoły z wiejskim jadłem.

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane