Pieśni żartobliwe i pastusze

I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Wiązownicy
I nagroda – Zespół Śpiewaczy z Wiązownicy

W niedzielę, 8 czerwca na terenie parku w Zarzeczu odbył się XVI Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych „Festyn Pod Platanem”. Ideą przeglądu jest promowanie regionalnego dziedzictwa, ukazanie jego bogactwa oraz kultywowanie ludowej tradycji wspólnego śpiewania pieśni zwyczajowych i obrzędowych.

W tym roku motywem przewodnim były pieśni żartobliwe, pieśni do świętych patronów, pieśni pastusze.

   W kat. dorosłych dwie równorzędne I nagrody otrzymał Zespół Śpiewaczy „Dębowianie” z Dębowa i Zespół Śpiewaczy z Wiązownicy. Trzy równorzędne II nagrody otrzymał ZŚ „Grzęszczanie” z Grzęski, ZŚ „Jawor” z Jawornika Polskiego i ZŚ „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic. Trzy równorzędne III nagrody przyznano Ludowemu Zespołowi Śpiewaczemu „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, ZŚ z Kisielowa i ZŚ „Wyszatyczanie” z Wyszatyc. Osiem równorzędnych wyróżnień wyśpiewały: ZŚ „Stokrotki” z Cewkowa, ZŚ „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa, ZŚ „Gacanki” z Gaci, ZŚ „Cantus” z Gorliczyny, ZŚ z Rożniatowa, ZŚ „Aktywni w Sieniawie” z Sieniawy, ZŚ „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa i ZŚ „Wierzbianie” z Wierzbnej.

   W kat. dzieci i młodzież, dwie równorzędne I nagrody otrzymały ZŚ „Stokrotki” gr. młodzieżowa z Cewkowa i ZŚ przy Zespole Szkół w Zarzeczu.

   W programie imprezy gościnnie wystąpił ZPiT „Sanowiacy” z Przedmieścia Dubieckiego wraz z Kapelą Ludową „Młoda Harta” z Harty, a rękodzieło zaprezentowali lokalni twórcy ludowi.

   Zarówno przegląd, jak i sam festyn, zorganizowały Centrum Kultury w Zarzeczu i Centrum Kulturalne w Przemyślu.

Komentarze
Popularne
Komentowane