Święto ludowej muzyki

Autor: BK 20.06.2014 Nr: 25/2014
Gospodarze – Kapela „Swojaki” z Pawłosiowa.
Gospodarze – Kapela „Swojaki” z Pawłosiowa.

Już po raz czwarty w Pawłosiowie spotkały się najlepsze zespoły i kapele zajmujące się muzyką ludową. Impreza, która odbyła się w niedzielę, 15 czerwca przyciągnęła wielu miłośników tradycyjnego grania.

Licznie zgromadzona w Pawłosiowie publiczność, która pomimo zimna i niepewnej pogody zdecydowała się poświęcić popołudnie na słuchanie występów ludowych kapel pokazuje, że tradycyjna muzyka nie tylko nie odeszła w zapomnienie, a wręcz przeciwnie ma się wyśmienicie.

   Jak co roku na scenie zaprezentowały się kapele ludowe oraz soliści. Przegląd tradycyjnie brawurowo poprowadził Jan Wilk, dbając o dobry nastrój zarówno występujących, jak i słuchaczy.

Występy uczestników oceniała komisja w składzie: Katarzyna Ignas – etnograf, Stanisław Baryła – muzyk oraz Andrzej Osmyk – muzyk. Znawcy muzyki podkreślali stale rosnący poziom wykonawców. Podkreślali również, że coraz więcej w kapelach młodych artystów.

Przejdźmy jednak do sedna, czyli do wyników tegorocznego Przeglądu.

W kategorii kapel ludowych dwie pierwsze nagrody przyznano:

Kapeli „Młoda Harta” z Harty oraz Kapeli młodzieżowej „Hop siup” z Albigowej.

Na drugim miejscu znalazły się: Kapela „Widelanie” z Widełki k. Rzeszowa oraz Kapela „Swojaki” z Pawłosiowa. Trzecie miejsce (również podwójne) zajęli: Kapela „Jodłowianie” z Jodłowej i Kapela „Gacoki” z Gaci.

   Jury przyznało także nagrody w kategorii solistów:

Pierwsza nagroda powędrowała do Andrzeja Barana z kapeli Młoda Harta. Drugim miejscem podzielili się przedstawiciele kapeli „Gacoki”: Izabela Głąb oraz Ryszard Hanejko.

   Wszystkim przybyłym, zarówno zespołom, jak i słuchaczom, serdeczne podziękowania za odwiedzenie pawłosiowskiego przeglądu złożył Mariusz Reń, wójt Gminy Pawłosiów. Warto dodać, że to Wójt wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pawłosiowie są organizatorami corocznego przeglądu, którego partnerem jest również Centrum Kulturalne w Przemyślu. Impreza objęta była honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego.

Komentarze
Popularne
Komentowane