O Janie III Sobieskim

Autor: wu zet 18.07.2014 Nr: 29/2014 1
Gimnazjaliści w scence teatralnej nawiązującej do epoki, której dotyczyła sesja.
Gimnazjaliści w scence teatralnej nawiązującej do epoki, której dotyczyła sesja.
Fot. PG w Rokietnicy

Uczniowie klasy IIb Gimnazjum w Rokietnicy oraz nauczyciele Bożena Lotycz i Dariusz Balicki zorganizowali niedawno sesję popularnonaukową, wieńczącą realizację projektu edukacyjnego ,,Jak zwyciężała husaria króla Jana III Sobieskiego?”.

Pomysł na zorganizowanie tej sesji zrodził się jeszcze we wrześniu 2013 roku, po wizycie gimnazjalistów z Rokietnicy w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, gdzie uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej z okazji 330 rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

   W trakcie spotkania głos zabrali m.in.: przedstawiciel PWSTE Jacek Hołub, który mówił o związkach króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki z Ziemią Jarosławską. Miejscowy ks. dziekan Kazimierz Lewczak przedstawił ponadczasową wartość zdobywanego przez młodzież wykształcenia (na przykładzie braci Jana i Marka Sobieskich), natomiast wójt gminy Rokietnica Bożena Gmyrek oraz lek. med. Jerzy Wolańczyk zaakcentowali potrzebę kształtowania w młodym pokoleniu dumy z historii naszej Ojczyzny. Historię słynnych „skrzydlatych jeźdźców” i postać Jana III Sobieskiego zaprezentowali uczniowie.

   W spotkaniu uczestniczyli także rodzice młodych pasjonatów historii oraz prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów Anna Stec. Wszystkich zgromadzonych w Zespole Szkół w Rokietnicy gości przywitała Anna Żołyniak, dyrektor tej placówki.

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane