Na dożynki przyszedł czas

Autor: mk 05.09.2014 Nr: 36/2014
Na dożynki przyszedł czas

Zgodnie z wieloletnią tradycją, po żniwach przyszedł czas na dożynki, które stanowią wyraz wdzięczności za udane plony. W ubiegłą niedzielę, 31 sierpnia tego typu święta odbyły się w gminie Chłopice i Wiązownica.

Jak co roku ukoronowaniem zarówno żniw, jak i ciężkiej pracy rolników są dożynki. Odbywają się one niedługo po zakończeniu wszystkich prac polowych. Warto podkreślić, że pomimo faktu iż w każdej części Polski obrzęd dożynkowy wygląda bardzo podobnie, to jeśli chodzi już o samą nazwę bywa z nią rożnie. Znane nam dobrze określenie dożynki zmienia formę m.in. na: obżynki, wieńczyny, czy wyżynki.

   Ostatni dzień sierpnia w naszym powiecie również upłynął pod znakiem dożynek gminnych. Tym razem świętowała gmina Chłopice w miejscowości Boratyn, natomiast gmina Wiązownica w Piwodzie. W obu przypadkach obchody dożynkowe rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną w miejscowych świątyniach. Następnie odbyły się części oficjalne i artystyczne, podczas których nie zabrakło prezentacji wieńców oraz przyśpiewek dożynkowych.

 

Gmina Chłopice:

Tradycyjne przekazanie chleba wójtowi gminy Chłopice Andrzejowi Czyżowi odbyło się na placu przy świetlicy wiejskiej w Boratynie. Starostą tegorocznej imprezy był Mieczysław Pograniczny, zaś starościną Lidia Drzystek.

 

Gmina Wiązownica:

Natomiast w gminie Wiązownica, impreza miała miejsce na stadionie w Piwodzie, gdzie chleb dożynkowy otrzymał włodarz świętującej gminy Marian Ryznar. Starostami dożynek byli: Agnieszka Lazar i Krzysztof Kapłon.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum