Słoneczne dożynki

Starostowie dożynek ofiarowali chleb wójtowi E. Jarmuziewiczowi.
Starostowie dożynek ofiarowali chleb wójtowi E. Jarmuziewiczowi.

W niedzielę, 14 września w Majdanie Sieniawskim odbyły się Dożynki Gminy Adamówka, będące ukoronowaniem żniw i ciężkiej pracy rolników. Słoneczna aura i bezchmurne niebo sprzyjały dobrej zabawie i wypoczynkowi na świeżym powietrzu, po trudach zbiorów.

Tradycyjnie obrzęd dożynkowy rozpoczął się Mszą św. dziękczynną w miejscowym kościele, po której uczestnicy dożynek udali się na stadion, na kolejną część uroczystości. Tutaj odbyła się część chlebowa oraz festyn z wieloma atrakcjami. Dożynkowy chleb na ręce wójta gminy Edwarda Jarmuziewicza wręczyli starostowie dożynek – Bogumiła Gąsior i Antoni Dubiel.

   Wójt skierował do rolników podziękowania za trud codziennej pracy na roli, dzięki której na polskich stołach gości pachnący bochen chleba. Podziękował także wieńczarkom ze wszystkich sołectw, za misternie uwite wieńce. Słowa uznania dla rolników skierowali także zaproszeni goście, wśród nich przedstawiciele samorządu różnych szczebli.

   W dalszej części artystycznej zaprezentował się zespół „Majdaniacy” w inscenizacji pt. „Obrzyn”, ukazującej dawne zakończenie żniw. Wystąpiły również gościnnie „Piganeczki” z Pigan i zespół KGW z Wylewy.

   Chętni obejrzeli sprzęt rolniczy oraz mogli posmakować lokalnie wytwarzanego miodu. Nie zabrakło konkursów, m.in. robienia masła, wyścigów z taczkami czy rżnięcia drewna.

   Dożynki zwieńczyła zabawa taneczna.

Komentarze
Popularne
Komentowane