Galowy koncert talentów

Autor: 24.10.2014 Nr: 43/2014
Nie tylko sukcesy, wspólne cele i marzenia, ale także codzienna praca, sprawiły, że tryniecka orkiestra to wielka, zaprzyjaźniona rodzina. Na zdjęciu z zaproszonymi gośćmi.
Nie tylko sukcesy, wspólne cele i marzenia, ale także codzienna praca, sprawiły, że tryniecka orkiestra to wielka, zaprzyjaźniona rodzina. Na zdjęciu z zaproszonymi gośćmi.

Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek istotne wydarzenie w gminie Tryńcza, bez udziału Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Słyszymy ją wiele razy, kiedy uświetnia państwowe i kościelne uroczystości, gra podczas dni gminy, dożynek, festiwali, świąt i innych uroczystości. Nic w tym dziwnego, że orkiestra dęta, która na stałe funkcjonuje w miejscowości, z czasem stała się jej wizytówką.

19 października w hali widowiskowo-sportowej w Tryńczy odbył się koncert galowy Młodzieżowej Orkiestry Dętej, której członkowie świętowali 30-lecie istnienia. Była to już trzecia i ostatnia odsłona obchodzonego jubileuszu. Odsłona bardzo uroczysta, podniosła, pełna radości i wzruszeń.

   Dzięki wspaniałym ludziom, którzy tworzą orkiestrę, dzięki ich wielkim talentom, zaangażowaniu i pasji, możliwe stało się podziwianie efektów ich ciężkiej pracy na przestrzeni aż tylu lat. Na koncert przybyli m.in. poseł Mieczysław Golba, starosta przeworski Zbigniew Kiszka, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie Marek Jastrzębski, kierownik ARMiR w Przeworsku Tomasz Bury, wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Konieczny wraz z radnymi, przedstawiciele duszpasterstwa, dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych, dyrektorzy i nauczyciele z szkół, sympatycy orkiestry i mieszkańcy. Nie zabrakło rodziców młodych muzykantów, którzy wspierają swe dzieci każdego dnia, w ich niestrudzonej pracy.

   Koncert galowy Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Tryńczy pod batutą Edwarda Myłka, obfitował w utwory z różnych gatunków, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Zagrane starannie i z pełną pasją, oczarowały słuchających. Z muzykami w wybranych utworach zaśpiewały utalentowane solistki z gminy Tryńcza – Jolanta Janas i Natalia Jakubiec. Koncert przeplatany był występami zaproszonych artystów – Zespołu Tanecznego „Kornele” działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie oraz tancerzy ze Szkoły Tańca „TAKT” z Jarosławia. Z dużym entuzjazmem przyjęty został przez licznie zgromadzoną publiczność występ grupy trynieckich Mażoretek, które od zaledwie trzech miesięcy ćwiczą swe umiejętności taneczne, a pokazały jak wielki mają talent.

   Koncert poprowadziła dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w gm. Tryńcza Beata Tołpa, która w przerwach między kolejnymi wejściami, z wielką satysfakcją opowiadała o sukcesach trynieckich muzyków i ich nauczycielu-Mistrzu, który zaszczepił w wielu młodych ludziach bakcyla do instrumentów dętych.

   Jubileuszowy wieczór był okazją do złożenia najserdeczniejszych podziękowań wszystkim, którzy dzięki swej twórczej pracy, aktywności i determinacji przyczynili się do wielkich sukcesów grupy. Jako pierwszy życzenia „Jubilatce” złożył R. Jędruch , wójt gminy.

–  Od zawsze byłem sympatykiem naszej orkiestry, śledziłem sukcesy i trzymałem kciuki podczas kolejnych przeglądów, dziś jestem dumny, że mamy takiego ambasadora i wspaniałą wizytówkę gminnej kultury – mówił do muzyków Wójt, składając na ręce kapelmistrza podziękowania i kosz czerwonych róż.

   Również goście przekazali na ręce kapelmistrza pamiątkowe grawertony, złożyli kwiaty, gratulacje oraz wyrazy uznania dla zaangażowania i pasji, z jaką Orkiestra muzyką ubogaca kulturalny i artystyczny pejzaż gminy oraz regionu. Spontaniczne i szczerze podziękowania popłynęły od samych uczniów E. Myłka.

Dziękujemy, że Pan nas tego wszystkiego nauczył – i wręczyli mu wielkie, oprawione zdjęcie Orkiestry.

   Nie zabrakło też jubileuszowego tortu i wspólnej zabawy.

   Przez 30 lat Orkiestra wpisała się trwale w karty historii Gminy Tryńcza. Przed nią jeszcze wiele nie zapisanych kart i oby nadal zapełniały się sukcesami i szczęśliwymi chwilami. A muzycy, którzy przeżywają radość z jubileuszu, podkreślają, że pragną połączyć go z większą ideą, jaką jest promowanie muzyki i polskiej kultury.

 

Orkiestra Dęta w Tryńczy powstała w 1984 r. Inicjatorami jej powstania byli Stanisław Majcher, Tadeusz Janisz i Władysław Gielarowiec. Kapelmistrzem Orkiestry został trębacz Stanisław Majcher. Ten niewątpliwie utalentowany muzyk i bardzo dobry organizator zdołał  zachęcić miejscowych muzyków do udziału w działalności Orkiestry. Na początku działalności muzycy grali na własnych instrumentach, a następnie dzięki staraniom założycieli stopniowo dokonywano zakupów nowych instrumentów. Orkiestra uświetniała swoimi występami uroczystości religijne, państwowe, lokalne oraz zaczęła brać udział w Przeglądach Orkiestr Dętych.

   Od 1993 r. obowiązki kapelmistrza pełni Edward Myłek. Od tego czasu przy Orkiestrze powstała szkółka kształcąca dzieci i młodzież w zakresie nauki gry na instrumentach dętych. Zakupiono kolejne instrumenty z funduszu Trynieckiego Centrum Kultury w Tryńczy. Kolejna lata obfitują w pasma sukcesów orkiestry w Polsce i Europie. Grupa zdobywa najczęściej czołowe miejsca, rzadziej wyróżnienia.

   Od początku jej powstania do chwili obecnej, grało w orkiestrze ponad 200 osób. Średni skład to 30 muzyków. Repertuar stanowią utwory z dziedziny muzyki religijnej, patriotycznej, jazzowej, rozrywkowej, ludowej, marsze i marsze żałobne. W 2009 r. Orkiestra z okazji 25-lecia działalności otrzymała nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za całokształt, otrzymała listy gratulacyjne od różnych instytucji m.in. z Kurii Biskupiej, Zarządu Głównego OSP, Wojewódzkiego Domu Kultury i Centrum Kulturalnego w Przemyślu.

   W 2014 r. przy Orkiestrze w Tryńczy powstała grupa Mażoretek, którą prowadzi Katarzyna Duży.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane