Kto na wójta i burmistrza?

Autor: BK 31.10.2014 Nr: 44/2014
Kto na wójta i burmistrza?

W zbliżających się wyborach samorządowych w całym kraju wybranych zostanie łącznie blisko 47 tys. radnych i niemal 2,5 tys. prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Możliwość wyboru władz samorządowych kosztować ma ok. 290 milionów złotych.

Wyborcy z powiatu jarosławskiego i przeworskiego, w zbliżających się wyborach samorządowych, zdecydują o obsadzeniu 385 mandatów radnych (33 do sejmiku województwa, 46 radnych powiatowych, 96 radnych w radach miast i gmin miejsko-wiejskich oraz 210 radnych gminnych), a także 6 burmistrzów i 14 wójtów.

   Niedawno Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie internetowej udostępniła listy kandydatów. Jak się okazuje wszyscy z dotychczasowych wójtów i burmistrzów ubiegają się o ponowny wybór. Łącznie o kierownictwo w 20 gminach naszych powiatów ubiega się 59 kandydatów (34 w powiecie jarosławskim oraz 25 w powiedzie przeworskim). Poniżej przedstawiamy ich wszystkich.

   Co ciekawe, w dwóch gminach (Gmina Wiejska Jarosław oraz Gmina Tryńcza) o stanowisko wójta ubiega się po jednym kandydacie. W tym przypadku, wyborca głosuje za, bądź przeciwko jego osobie. Aby zostać wójtem kandydat będzie musiał uzyskać więcej niż połowę ważnych głosów. Jeśli nie o wyborze wójta zdecyduje rada gminy bezwzględną większością głosów.

 

Według przewidywań Państwowej Komisji Wyborczej koszt przeprowadzenia wyborów samorządowych wyniesie w tym roku ok. 290 mln zł. 218 mln zł wydadzą gminy, z czego 114 mln zł potrzeba na diety członków obwodowych komisji, 27 mln zł na druk kart do głosowania oraz 18 mln zł na obsługę informatyczną. Na wybory do rad powiatów przewidzianych jest łącznie 26 mln zł, a do sejmików wojewódzkich 30 mln zł. Kolejne 16 mln zł pochłonie działalność PKW i Krajowego Biura Wyborczego, a także pozostałe koszty związane ze szkoleniami, transportem itp.

Dla porównania w 2010 r. koszt wyborów wyniósł 115,6 mln zł.

Różnica wynika m.in. z wprowadzonych w 2012 r. przepisów dotyczących wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Oznacza to, że okręgów jest tyle samo ile miejsc w radzie.

   Łącznie w Polsce utworzonych zostanie ponad 27 tys. obwodów głosowania. W każdym z nich działać będzie komisja wyborcza składająca się z od 7 do 9 członków. Wszyscy, za swoją pracę otrzymają diety, których stawki podniesiono. Każdy z członków otrzyma 300 zł (do tej pory było to 135 zł), przewodniczący otrzyma 380 zł (wcześniej 165 zł), jego zastępca  330 zł (wcześniej 150 zł).

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum