Jubileuszowy Rok Telewizji Rzeszów

Autor: Red 06.02.2015 Nr: 5/2015
Podczas uroczystego jubileuszu gratulacje złożył również prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
Podczas uroczystego jubileuszu gratulacje złożył również prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
Fot. TVP Rzeszów

W tym roku mija 50 lat od momentu, kiedy telewizja zaczęła wkraczać na tereny południowo-wschodniej Polski i 25 lat odkąd TVP Rzeszów emituje dla mieszkańców Podkarpacia program regionalny, a 20 lat we własnym paśmie programowym. Obecnie w naszym województwie to jedna z najchętniej oglądanych stacji telewizyjnych.

 Za symbol podkarpackiej telewizji jest uważana wieża na Suchej Górze koło Krosna. Jej budowę rozpoczęto w 1960 roku, a pierwszy sygnał telewizyjny popłynął z niej dwa lata później. Pierwszym reporterem i operatorem telewizyjnym w Rzeszowie był Damazy Kwiatkowski, który pod koniec lat 60-tych rozpoczął w niej swoją pracę. Kolejnymi pracownikami rzeszowskiej telewizji byli oddelegowany z Krakowa operator Tadeusz Metz i Lucjan Góźdź, który w TVP Rzeszów pracuje do dziś. Pierwszy rzeszowski program regionalny został nadany w 1972 roku w Telewizji Kraków. Rok później siedziba podkarpackiej telewizji została przeniesiona już na rzeszowskie osiedle Baranówka. Pierwszą audycję rzeszowskiego ośrodka przygotowaną w roku 1982 wyemitowała Telewizja Polska w Krakowie.

   Rok 1990 przyniósł jedno z najważniejszych wydarzeń w historii telewizji w województwie podkarpackim - powołanie Ośrodka Telewizji Polskiej w Rzeszowie, który rozpoczął nadawanie samodzielnego programu regionalnego w paśmie TVP 2. Trzy lata później, po wejściu w życie Ustawy o radiofonii i telewizji ośrodek stał się Oddziałem Terenowym Telewizji Polskiej. W 1995 roku TVP Rzeszów otrzymała własny kanał telewizyjny, który można było oglądać w Rzeszowie i w okolicach. Kilkugodzinny program sprawił, że zarówno telewizyjne pomieszczenia, jak i studio stały się zbyt małe. Rozwiązaniem była decyzja o budowie nowego, większego budynku z odpowiednim zapleczem i nowoczesnym studiem. Został on ukończony w 2001 roku i siedziba Telewizji Rzeszów została przeniesiona na ulicę Kopisto, gdzie mieści się do dziś. Niewielki zasięg był problemem rzeszowskiej TVP aż do przejścia na nadawanie cyfrowe. Po zakończeniu tego procesu, w roku 2014 program stacji jest dostępny w całym województwie podkarpackim.

   Rzeszowski oddział TVP codziennie przygotowuje kilka godzin własnych programów poświęconych wyłącznie regionowi. Są one emitowane codziennie od 7:30-8:00, 17:30-20:59 oraz 22:00-22:30, a w weekendy także od 10:00-11:00. Głównym, a zarazem najchętniej oglądanym programem jest serwis informacyjny „Aktualności”. Każdego dnia o 7:30, 18:30, 20:00 i 22:00 widzowie otrzymują najświeższe informacje z województwa podkarpackiego. Serwis uzupełnia prognoza pogody przygotowywana specjalnie dla Podkarpacia. W czasie trwania programu od 18:30, na telefoniczne (17 861-33-17) sygnały od widzów czekają reporterzy. Działa także specjalna skrzynka poczty elektronicznej aktual@tvp.pl. Codzienną ofertę informacyjną TVP Rzeszów uzupełnia filmowy informator o wydarzeniach w regionie: „Kalejdoskop”. Wszystkie wydania programów informacyjnych są także dostępne w internecie, na stronie internetowej, facebooku i własnym kanale na Youtube.

Komentarze
Popularne
Komentowane