W nas wymienisz kolano na nowe

Autor: 13.03.2015 Nr: 10/2015 1
– Operację wymiany stawu kolanowego, zawsze musi poprzedzić wizyta w szpitalnej poradni ortopedycznej, gdzie lekarz zbada pacjenta i zakwalifikuje na zabieg – informuje kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego SPZOZ w Przeworsku, ortopeda-traumatolog Tom
– Operację wymiany stawu kolanowego, zawsze musi poprzedzić wizyta w szpitalnej poradni ortopedycznej, gdzie lekarz zbada pacjenta i zakwalifikuje na zabieg – informuje kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego SPZOZ w Przeworsku, ortopeda-traumatolog Tom

Zabieg operacyjny wymiany stawu kolanowego, jak dotąd najbliżej wykonywany był w szpitalach w Przemyślu i Rzeszowie. Już za około dwa tygodnie, pierwszą taką operację przeprowadzą lekarze ortopedzi z Przeworska. Pacjenci będą mieli nie tylko bliżej, ale i nie będą musieli oczekiwać w długiej kolejce. Teraz, czas oczekiwania na operację wymiany kolana, wynosi nawet od 2 do 5 lat, w zależności od placówki.

Wymiana stawu kolanowego to kolejna nowość wprowadzana w Szpitalu Powiatowym w Przeworsku. Operacje będą dotyczyć pacjentów, mających zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową kolan.

   Stawy to ruchome połączenia części naszego szkieletu, które umożliwiają poruszanie się i dlatego ciągle narażone są na obciążenia. Powierzchnie stawowe kości pokryte są odporną, śliską chrząstką, która zapewnia gładkość ruchu. Z wiekiem, chrząstka wyciera się, kruszeje. Najczęściej dochodzi do zwyrodnienia stawów bioder i kolanowych. Wśród czynników ryzyka, wymienia się nadwagę i otyłość, skłonności dziedziczne czy też pracę, polegającą na wykonywaniu powtarzalnych ruchów obciążających stawy.

Kiedy już zawiodło wszelkie leczenie zachowawcze, nie pomagają lekarstwa ani rehabilitacja, należy wykonać wymianę kolana na sztuczny staw kolanowy – wyjaśnia Tomasz Kowalczyk, specjalista ortopeda traumatolog i kierownik oddziału urazowo-ortopedycznego SPZOZ w Przeworsku. – Operacja jest bardzo często wykonywana w Polsce, w Przeworsku jednak byliśmy dotąd ograniczeni kontraktem z NFZ, stąd wykonywaliśmy wszczepienia jedynie sztucznych stawów biodrowych. Obecnie postanowiliśmy poszerzyć ofertę leczenia.

   Operacje wymiany stawu kolanowego są powszechne i jest na nie ogromne zapotrzebowanie. Stąd też długie kilkuletnie kolejki oczekujących. Pacjenci z okolic Jarosławia i Przeworska, będą mieli teraz znacznie bliżej, a na zabieg nie trzeba będzie długo czekać. Kolejka dopiero się tworzy, na tę chwilę wynosi ona nieco ponad 1 miesiąc.  Pacjenci, którzy są już zapisani do innego szpitala mogą i przepisują się do nas. Zabieg operacyjny jest w 100% refundowany, bezpłatny dla pacjenta, trwa 2 godziny. Pobyt w szpitalu będzie wynosić około 5-7 dni.  

Operacja polega na usunięciu końców obydwu powierzchni stawowych i nałożeniu na nie sztucznych, które odpowiednio się dopasowuje. Pacjent wychodzi ze szpitala na własnych nogach, a efekt operacji jest od razu odczuwalny – zapewnia T. Kowalczyk.

   Żeby zakwalifikować się na operację, należy wcześniej zgłosić się do lekarza w Poradni Ortopedycznej w SPZOZ, najlepiej do lek. Tomasza Kowalczyka lub lek. Tomasza Kudowskiego. Dopiero po zbadaniu, specjalista stwierdzi, czy pacjent wymaga zabiegu i dopiero wówczas ustalany jest termin.

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane