IX Podkarpacki Przegląd Chórów

Autor: KSz. 27.03.2015 Nr: 12/2015
Występ Chóru Łańcuckiej Fary, laureata głównej nagrody IX Podkarpackiego Przeglądu Chórów.
Występ Chóru Łańcuckiej Fary, laureata głównej nagrody IX Podkarpackiego Przeglądu Chórów.

W ubiegłą sobotę, 21 marca, w kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie odbył się IX Podkarpacki Przegląd Chórów „Pieśni Pasyjne”. Brało w nim udział kilkanaście zespołów chóralnych z całego województwa podkarpackiego.


Coroczny Przegląd Chórów organizowany jest przez Centrum Kulturalne w Przemyślu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Radymnie, Burmistrzem Miasta Radymna, Parafią Rzymskokatolicką w Radymnie oraz Polskim Związkiem Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie. Ma on na celu pielęgnowanie tradycji śpiewania polskiej i obcej pieśni religijnej, prezentację osiągnięć, wymianę doświadczeń między zespołami, a także doskonalenie poziomu wykonawczego chórów amatorskich, działających na terenie naszego województwa.

   Grupy chóralne swoje występy konkursowe prezentowały kolejno przed jury w składzie: prof. Elżbieta Krzemińska – wykładowca UMCS w Lublinie, Katarzyna Furmańska – przedstawiciel Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie oraz ks. dr Mieczysław Gniady – dyrektor Instytutu Sakralnego w Przemyślu. W tegorocznej edycji przyznano trzy nagrody oraz Grand Prix. Miejsce III zajął Chór SOKÓŁ z Frysztaka, miejsce II - Przemyski Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu, a miejsce I - Chór Mieszany Towarzystwa muzycznego MELODIA z Mielca. Nagrodę Grand Prix IX Przeglądu Chórów zdobył Chór Łańcuckiej Fary. Komisja oceniająca doceniła ponadto wyróżniających się dyrygentów, przyznała również wyróżnienie wśród chórów głosów jednorodnych, które przypadło Chórowi Żeńskiemu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dodatkowo Chór Św. Józefa z Muniny został uhonorowany za interpretację utworu i zaobserwowany rozwój artystyczny, z kolei Chór Nauczycielski AKORD Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu doceniono za swoistość brzmienia i wyjątkowy koloryt dźwiękowy. Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziło wspólne wykonanie utworu “Per Crucem Tuam” przez wszystkie chóry.

Komentarze
Popularne