Świętowaliśmy po raz jedenasty

Autor: mk 08.05.2015 Nr: 18/2015
W sobotę na jarosławskim Rynku rozdano 400 flag.
W sobotę na jarosławskim Rynku rozdano 400 flag.

W ubiegłą sobotę obchodziliśmy jedno z najmłodszych świąt w naszym kraju. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, bo o nim mowa, w polskim kalendarzu pojawił się stosunkowo niedawno, na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, którą 20 lutego 2004 roku uchwalił Sejm RP.


Barwy, które widnieją na państwowej fladze są jednym z najważniejszych elementów narodowej tożsamości. Nic więc dziwnego, że co roku obchodzimy święto związane z popularyzowaniem tychże symboli narodowych oraz wiedzy o rodzimych tradycjach.

W tym miejscu należy podkreślić, że również data majowego święta nie jest przypadkowa. 2 maja przypada Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Ponadto, w czasach komunistycznych to właśnie tego dnia, tuż po obchodach 1 Maja, ściągano polskie flagi, aby nie podkreślać rangi zniesionego przez PRL święta Konstytucji 3 Maja.

   Pisząc o sobotnich obchodach warto przypomnieć, że biało-czerwona flaga również jest stosunkowo młoda. Jako flaga państwowa zaczęła być używana dopiero w XX wieku, po odzyskaniu niepodległości. Zaś czerwień i biel, za barwy narodowe oficjalnie uznano 3 maja 1792 roku. Należy jednak podkreślić, że w tamtym okresie używano biało-czerwonych kokard narodowych. 

   Święto flagi państwowej tradycyjne również uczcili mieszkańcy Jarosławia. Tego dnia nie zabrakło pokazu sprzętu wojskowego, uroczystego przemarszu na Rynek z 30-metrową flagą, podniesienia flagi na maszt, czy też defilady wojskowej asysty honorowej 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Nie obyło się również bez rozdawania 400 flag uczestnikom wydarzenia oraz wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Z wieży ratuszowej odegrany został także hejnał jarosławski przez trębacza Henryka Lotycza. Natomiast o wadze obchodzonego święta mówił zarówno burmistrz Waldemar Paluch, jak i dowódca 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Jarosław ppłk Dariusz Słota.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane