Czynne tylko dla wybranych?

Autor: mk 08.05.2015 Nr: 18/2015
Godziny otwarcia ekspozycji muzealnych znajdujących się w naszym Muzeum można znaleźć w gablocie należącej do placówki.
Godziny otwarcia ekspozycji muzealnych znajdujących się w naszym Muzeum można znaleźć w gablocie należącej do placówki.

Nasze miasto może poszczycić się Muzeum, które działa od wielu lat. Co jakiś czas na naszych łamach pojawiają się relacje z nowych wystaw oraz szeroko pojętych wydarzeń i działań, mających miejsce w tejże placówce. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy są zadowoleni ze sposobu funkcjonowania jarosławskiego Muzeum. Powód? Godziny otwarcia ekspozycji muzealnych.

– To jakaś kpina. Przechodząc ostatnio przez Rynek moją uwagę zwróciła informacja o godzinach otwarcia naszego Muzeum. W pierwszej chwili myślałem, że może coś źle odczytałem, bo jakoś trudno było mi uwierzyć w to, co zobaczyłem. Niestety, po głębszej analizie okazało się, że totalny dla mnie absurd okazał się prawdą – uważa mieszkaniec naszego miasta, który chce pozostać anonimowy.

   Niepokój naszego rozmówcy wynika z faktu, że ekspozycje w lokalnym Muzeum dostępne są dla zainteresowanych w dość surowo okrojonych godzinach, przez co wielu mieszkańców czy turystów nie może zobaczyć tego, co oferuje placówka.

– Dla przykładu ekspozycje muzeum czynne są w tygodniu od wtorku do piątku i niedziele, między 10 a 14. W poniedziałki i soboty nie można ich obejrzeć w ogóle – stwierdza Jarosławianin. – W takich godzinach Muzeum mogą odwiedzać jedynie emeryci czy szkolne wycieczki, a nie zwykły mieszkaniec bądź turysta. Placówka tego typu powinna być dla ludzi, a nie na odwrót – podsumowuje. 

   Temat ten został poruszony również w grupie „Moje miasto Jarosław” na Facebook’u, gdzie wywiązała się mała dyskusja odnośnie przedstawionej kwestii.

   Z kolei z informacji, przekazanych przez kierownika administracji Muzeum w Jarosławiu Kaminica Orsettich Annę Gronkowską, wynika, że godziny otwarcia ekspozycji muzealnych zostały ustalone w oparciu o analizę statystyczną odwiedzających muzeum mieszkańców i turystów.

– Muzeum czynne jest od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 14. Osoby pracujące mogą zwiedzić nasze muzeum w niedziele między 10, a 14, wstęp jest wtedy bezpłatny. W okresie lipiec-sierpień wydłużamy godziny pracy od 9 do 17 (wtorek - piątek), niedziela 10-16 – wyjaśnia A. Gronkowska.

   Jednocześnie Kierownik podkreśliła, że do tej pory nikt nie skarżył się na godziny otwarcia ekspozycji muzealnych. Natomiast dyrektor placówki Jarosław Orłowski podkreślił, że Muzeum jest jak najbardziej otwarte na wszelkie wizyty.

– Nigdy nie zdarzyło się tak, że jeśli ktoś wcześniej nas uprzedził, iż chce odwiedzić Muzeum po godzinach pracy, spotkał się z odmową. Zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w gablocie przed placówką można znaleźć informację na ten temat – wyjaśnia Dyrektor.

   Korzystając z okazji, J. Orłowski podkreślił również, że jarosławskie Muzeum jako jedno z nielicznych wprowadziło bezpłatne bilety w niedziele, kiedy w innych placówkach tego typu promocja obowiązuje w poniedziałki. Jest to kolejny sposób, który ma zachęcać do częstych odwiedzin Muzeum.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane