By uratować życie bliźniaka genetycznego

Autor: mk 08.05.2015 Nr: 18/2015

W ostatnim czasie, po raz kolejny w naszym lokalnym środowisku zorganizowano Dni Dawcy Szpiku ph. „Dwa wymazy do bazy”. Tym razem dwudniowe wydarzenia odbyły się na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w naszym kraju od 2008 roku. Od tego czasu w bazie niezależnej organizacji non-profit zarejestrowało się ok. 670 tys. potencjalnych dawców, z czego blisko 2 tys. osób uratowało życie swojemu bliźniakowi genetycznemu.

   Wolontariusze i sympatycy Fundacji, aby rozpropagować inicjatywę, która może uratować życie śmiertelnie chorej osoby, organizują Dni Dawcy Szpiku, kiedy to można zarejestrować się jako potencjalny dawca i trafić do bazy DKMS.

   Tego typu wydarzenie zostało zorganizowane ostatnio również w Jarosławiu. Miało ono miejsce w dniach 22-23 kwietnia, w Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami, Bibliotece oraz Instytucie Humanistycznym.

Za wsparcie włożone w zorganizowanie Dni Dawcy Szpiku, pragnę podziękować firmie Otylia, burmistrzowi Waldemarowi Paluchowi oraz Ewelinie Kucab z PWSTE. Dzięki zaangażowaniu i wspólnej pracy, baza DKMS powiększyła się o kilkadziesiąt osób, które tym samym dają szansę na życie swojemu potencjalnemu bliźniakowi genetycznemu – wyjaśnia Bartłomiej Gaweł, który wspólnie z Justyną Szpytman był głównym organizatorem Dni Dawcy Szpiku.

   W trakcie dwudniowej akcji zarejestrowało się 62 osoby. Zaś w przygotowanie wydarzenia zaangażowało się 18 wolontariuszy.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane