Kolorowy, roztańczony „Gacok”

Autor: 12.06.2015 Nr: 23/2015
Kolorowy, roztańczony „Gacok”

IX Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego „Gacok” już za nami. W niedzielę, 7 czerwca, do Gaci znów zjechały zespoły taneczne z całego regionu i zachwyciły publiczność ludowymi strojami oraz śpiewem. Wyjątkowo sprzyjająca aura przyciągnęła na stadion całe rodziny.

Przegląd ma charakter konkursu, a jego celem, jak podkreśliła na wstępie wójt Gminy Gać Grażyna Pieniążek, jest propagowanie tradycji i folkloru regionu Podkarpacia, prezentacja tradycyjnych tańców ludowych tego regionu – tańców powszechnie tańczonych i obrzędowych. A tradycje ludowe w Gaci są mocno zakorzenione. I nie tylko o tańcu mowa, ale i śpiewie, regionalnej kuchni ze wspaniałymi potrawami i rękodzielnictwie. Aby zachęcić wszystkich mieszkańców do kultywowania tradycji regionu, wójcina założyła na tę okazję ludowy strój, wierząc, że za rok w jej ślady licznie pójdą mieszkańcy.

   Do przeglądu zgłosiło się dwanaście zespołów artystycznych i trzy pary taneczne. Uczestników oceniała komisja artystyczna w składzie: Alicja Haszczak – choreograf, Krystyna Trojanowska – choreograf (zapoczątkowała ten niezwykły przegląd) i Sławomir Gołąb – muzyk.

   W kategorii zespoły taneczne, przyznano dwie pierwsze nagrody: Regionalnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Markowianie” z Markowej i Zespołowi Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” z Chorzelowa. Trzy drugie nagrody otrzymały: Zespół Regionalny „Wesele Krzemienickie” z Krzemienicy, Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” z Hyżnego i Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gacoki” z Gaci. Trzy trzecie nagrody otrzymały: Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska” z Rzeszowa, ZPiT „Lubenka” z Lubeni i ZPiT „Jaślanie z Gminy Jasło” z Brzyścia. Dwa wyróżnienia powędrowały do Zespołu Tańca Ludowego i Narodowego „Jarosławiaki” z Jarosławia i ZPiT „Pawłosiów” z Pawłosiowa.

   Wśród par tanecznych, I nagrodę otrzymała Dorota Dec i Waldemar Buk z Krzemienicy, II nagrodę Aleksandra Szylar i Jacek Szylar z Markowej, a III nagrodę Jadwiga Szpytma i Dariusz Cwykiel z Markowej.

   Oprócz występów konkursowych, publiczność obejrzała występ Rzeszowskiej Kapeli Folkloru Miejskiego CIANTO z Rzeszowa. Przeglądowi towarzyszyła wystawa rękodzieła ludowego autorstwa lokalnych artystów.

   Organizatorem przeglądu było Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Gaci.

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze
Popularne