Weselny „Festyn pod Platanem”

Autor: 19.06.2015 Nr: 24/2015
Weselny „Festyn pod Platanem”

W niedzielę, 14 czerwca w Zarzeczu, odbył się XVII Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych „Festyn pod Platanem”. W zabytkowym parku znów rozbrzmiewały pieśni zwyczajowe i obrzędowe. Tegoroczna tematyka przeglądu to pieśni weselne: na wyprowadzenie młodych do kościoła, do kołacza/korowaja i ludowe pieśni historyczne. Organizatorami przeglądu byli: Centrum Kultury w Zarzeczu oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu

W Przeglądzie uczestniczyło 16 zespołów śpiewaczych: 11 z powiatu przeworskiego, 3 z powiatu jarosławskiego, 1 z powiatu przemyskiego oraz 1 z powiatu lubaczowskiego.

   W kat. dzieci i młodzież, I nagrodę otrzymał Zespół Śpiewaczy „Jarzębinki” z Łapajówki.

   W kat. dorosłych, dwie równorzędne I nagrody otrzymał Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej i ZS „Dzikowianie” ze Starego Dzikowa.

Trzy równorzędne II nagrody zdobył ZŚ „Jawor” z Jawornika Polskiego, ZŚ „Wierzbianie” z Wierzbnej i ZŚ „Wyszatyczanie” z Wyszatyc. Dwie równorzędne III nagrody wyśpiewał ZŚ „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic i ZŚ „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa.

   Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały: ZŚ „Cantus” z Gorliczyny, ZŚ z Kisielowa, ZŚ „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego i ZŚ z Maćkówki.

   Tegorocznej edycji przeglądu towarzyszyła wystawa korowajów weselnych, które także zostały poddane ocenie Jury. Za najbardziej tradycyjny, uznano korowaj ze Starego Dzikowa i otrzymał on I nagrodę. II nagrodę otrzymał korowaj z Maćkówki. Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymały korowaje z Majdanu Sieniawskiego, Pawłosiowa i Rożniatowa.

   Jak podkreśliła Komisja, wszystkie prezentacje zachowały cechy tradycyjnego pieczywa weselnego. Ucieszył również fakt, że w dobie przemian i dbałości o zachowanie tradycji kulturowych, taki element obrzędu nie został zapomniany.

   Gościem specjalnym tegorocznego przeglądu była Kapela Ludowa „Trzcinicoki” z Trzcinicy w gm. Jasło. Według zapowiedzi, w przyszłym roku główna tematyka przeglądu obejmować będzie pieśni związane z wykonywanym zawodem, w których tematem jest praca; pieśni chrzci nowe, pieśni rekruckie.

 

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane