Przy ludowej nucie

Autor: BK 26.06.2015 Nr: 25/2015
Przy ludowej nucie

W niedzielę, 21 czerwca w Wierzbnej odbył się V Regionalny Przegląd Kapel Ludowych. Jak co roku wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nie brakowało dobrej muzyki i wielu atrakcji dla przybyłej w każdym wieku publiczności.


Wydarzenie otworzył Wójt Gminy Pawłosiów, Mariusz Reń. Konferansjerem niedzielnego spotkania był niezastąpiony Jan Wilk.

   Podczas V już edycji Przeglądu zaprezentowało się kilkanaście Kapel. Tego dnia nie brakowało również występów solowych. Popisy artystyczne zgromadzona publiczność nagradzała gromkimi brawami. Ponadto talenty członków Kapel zostały poddane ocenie jury w składzie: Katarzyna Ignas (etnograf), Stanisław Baryła (muzyk) oraz Andrzej Osmyk (muzyk). Oceniający zdecydowali nagrodzić osobno kapele młodzieżowe i kapele z udziałem dorosłych. I tak w pierwszym przypadku, najwyższe podium zajęła Kapela Ludowa  „Pogórzanie” z Dynowa. Na miejscu drugim znalazła się Kapela Ludowa „Hop-siup” z Albigowej, zaś na trzecim Młodzieżowa Kapela Ludowa z Grodziska Dolnego. Natomiast w przypadku kapel ludowych z udziałem dorosłych, pierwsza lokata przypadła w udziale Kapeli Ludowej „Raniżowianie” z Raniżowa, druga - Kapeli Ludowej „Swojacy” z Pawłosiowa  i trzecia - Kapeli Ludowej „Widelanie” z Widełki. Wyróżnienia otrzymały z kolei: Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej, Kapela Ludowa „Markowianie” z Markowej, Kapela Ludowa „Jodłowianie” z Jodłowej oraz Kapela Ludowa „Dynowianie” z Dynowa.

   Również w kategorii soliści jury przyznało 4 równorzędne wyróżnienia dla Barbary Sowy z Dynowa (skrzypce), Joanny Martowicz z Dynowa (skrzypce), Marcelego Grzegorzaka  z Dynowa (cymbały) oraz Henryka Chruściela z Gniewczyny Łańcuckiej (klarnet).

   Warto przypomnieć, że organizatorami Przeglądu, jak co roku był Wójt Gminy Pawłosiów,  Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Starosty Jarosławskiego.

Komentarze
Popularne
Komentowane