Woda już bez bakterii

Autor: BK 17.07.2015 Nr: 28/2015

Woda, która do sieci dostała się ze studni mieszkańców była najprawdopodobniej przyczyną skażenia bakteriami z grupy Coli. Zagrożenie zostało już wyeliminowane.

O skażeniu wody mieszkańcy dowiedzieli się pod koniec ubiegłego tygodnia. W wodociągu pojawiły się bakterie z grupy Coli, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób spożywających wodę. Część z nich narzekała, że Gmina nie tylko nie informuje odpowiednio o skażeniu, ale nie zapewniła również wody zdatnej do picia.

– O zagrożeniu dowiedzieliśmy się poczta pantoflowa. Wójt zignorował temat czystej wody. Wystarczyło wywiesić ogłoszenia w sklepach, na przystankach i powiadomić sołtysów – narzekali zaniepokojeni mieszkańcy.
– Informacje o skażeniu dotarły do nas w czwartek po południu. W piątek wszyscy mieszkańcy wiedzieli już o sytuacji. W ten dzień również na terenie całej gminy dostarczono butelkowaną wodę dla mieszkańców – wyjaśnia Edward Jarmuziewicz, wójt Gminy Adamówka. Dodaje on, że dalsze badania wykazały, że bakterie występują jedynie na części sieci, a zagrożenie dotyczy jedynie miejscowości Adamówka. Wójt przyznaje, że sytuacja wiązała się z pewnymi uciążliwościami dla mieszkańców. Podkreśla jednak, że w 19-letniej historii wodociągów w gminie nie zdarzył się wcześniej przypadek zanieczyszczenia wody.

– Zostaliśmy zaskoczeni. Mimo wszystko myślę, że zareagowaliśmy w odpowiedni sposób. Dodatkowo, nauczeni doświadczeniem, w przyszłości będziemy mogli zadziałać jeszcze sprawniej – dodaje Wójt. Podkreślając, że działania, w których udział brał również Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przeworsku, okazały się jedynie profilaktyczne, ponieważ bakteria, która zanieczyściła wodę nie była niebezpieczna dla ludzi.

   E. Jarmuziewicz wyjaśnia, że ujęcie wody wolne było od bakterii, które zostały wykryte jedynie w jednej części sieci. Bakterie dostały się do sieci najprawdopodobniej ze studni mieszkańców. Jak wyjaśnia Wójt w dniach poprzedzających skażenie rozbiór wody był znacznie wyższy od normalnego (i tak wysokiego w sezonie letnim). Spowodowane było to m.in. używaniem wody z wodociągu do podlewania roślin. Kiedy wody w sieci zaczyna brakować mieszkańcy przełączają się na zasilanie z własnych studni. To prawdopodobnie było przyczyną skażenia.
– Zrobimy przegląd instalacji i zadbamy, aby mieszkańcy wyposażeni byli w zawory antyskażeniowe. To pozwoli uniknąć tego typu przypadków w przyszłości – zapewnia Wójt.
   W niedzielę (12 lipca) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał komunikat informujący, że woda z publicznego wodociągu nadaje się do spożycia na całym terenie Gminy Adamówka.

Komentarze
Popularne
Komentowane