Kobieca siła górą

Autor: KSz. 17.07.2015 Nr: 28/2015
Kobieca siła górą

W tym tygodniu odwiedziliśmy miejscowość Czelatyce, gdzie spotkaliśmy się ze Stowarzyszeniem Kobiet. Współdziałanie w rozwoju i upowszechnianiu kultury na wsi, w kultywowaniu folkloru, rękodzieła i sztuki ludowej to tylko niektóre cele Pań działających w organizacji.


Stowarzyszenie Kobiet w Czelatycach powstało w 2010 r.

Obecnie zapisanych Członkiń jest 30, jednak aktywnie w życiu organizacji uczestniczy 10-12 Pań – mówi przewodnicząca Stowarzyszenia Wioletta Basiak. Jak na nowoczesne gospodynie przystało, Stowarzyszenie ma własną stronę internetową oraz profil na Facebook’u.

   Dla mieszkańców wsi oraz okolicznych miejscowości Panie organizują m.in. Dzień Seniora, pikniki rodzinne i festyny oraz Sylwestra. Dla dzieci przygotowują prezenty mikołajkowe. W bieżącym roku włączyły się też w organizację prymicji neoprezbitera, pochodzącego z miejscowej parafii. Z okazji Święta Plonów każdego roku tworzą pomysłowe i oryginalne wieńce.

   Dzięki dotacjom unijnym, Członkinie Stowarzyszenia poczyniły już w swojej wsi dwa duże projekty. Pierwszy to doposażenie świetlicy (np. w sprzęt kuchenny, stoły, itp), a drugi to uszycie dla siebie strojów ludowych.

Posiadajmy 10 kompletnych strojów, które wymyśliłyśmy i zaprojektowałyśmy sobie same. Są więc niepowtarzalne i oryginalne – mówią Panie. Zwracają ponadto uwagę, iż mają również jednakowe bluzki, na których widnieje logo ich Stowarzyszenia.

   Siedzibą Stowarzyszenia jest świetlica wiejska, popularnie nazywana „Klubem”. To tutaj Członkinie się spotykają, tutaj też przygotowują swoje inicjatywy, a w dobrze wyposażonej kuchni pieką i gotują.

   W swoim gronie Panie spędzają np. Dzień Kobiet. Wspólnie świętują także swoje imieniny. Ponadto zajmują się rękodziełem. Robią m.in. pomysłowe ozdoby świąteczne, takie jak bombki choinkowe i pisanki. Jak zaznaczają, lubią wspólnie spędzać czas, bo to okazja do kobiecych rozmów i oderwania od codziennych problemów.

W okresie letnim spotykamy się przy organizacji różnych inicjatyw, kiedy trzeba coś przygotować albo omówić. Natomiast w miesiącach jesiennych i zimowych widzimy się nawet dwa razy w tygodniu. Wtedy, gdy wieczory są długie, a obowiązków przydomowych mniej, działamy intensywniej, uczestniczymy w większej ilości wydarzeń – opowiadają przedstawicielki Stowarzyszenia.

   Członkinie organizacji starają się czynnie uczestniczyć w życiu kulturalnym swojego regionu. Biorą udział w szkoleniach, targach, dożynkach powiatowych i diecezjalnych, biesiadach gminnych i konkursach „Z babcinej spiżarni”. Na kiermaszach prezentują stoiska z  tradycyjnymi daniami i wypiekami. Dużą popularnością cieszą się zawsze też ich nalewki. Przygotowują je np. z aronii, wiśni, truskawek, dzikiego bzu i czereśni.

Naszym dużym sukcesem było zajęcie III miejsca w konkursie produktów regionalnych i lokalnych w Boguchwale w 2011 r. Na tę okazję przygotowałyśmy wówczas „świnki” z pieczarkami, które najwidoczniej przypadły do gustu jurorom – wspominają z radością Członkinie.

   Stowarzyszenie Kobiet utrzymuje się z własnych, symbolicznych składek. Dzięki konkursom Paniom udaje się zdobywać nagrody, a dzięki sponsorom mogą przygotowywać różne inicjatywy.

Oczywiście, nasi mężowie i mieszkańcy miejscowości też służą nam pomocą. Ale jesteśmy prężnymi i zaradnymi kobietami. Jeśli trzeba radzimy sobie we własnym zakresie i własnymi siłami – mówią Członkinie.

Utrzymujemy dobre kontakty z sąsiednimi Stowarzyszeniami. Współpracujemy także m.in. z władzą samorządową, szkołą, jednostką OSP, a nawet parlamentarzystami pochodzącymi z naszego regionu. Nie możemy nie wspomnieć też o sponsorach – dodaje W. Basiak.

   Mówiąc o planach na przyszłość przedstawicielki organizacji stwierdzają zgodnie: wspólna wycieczka.

Bardzo byśmy chciały, żeby w końcu nasze plany doszły do skutku. Już kilkakrotnie miałyśmy gdzieś wspólnie jechać, jednak nie możemy trafić tak, aby chociaż większa część z nas się wybrała – mówią Gospodynie. My więc życzymy Paniom spełnienia planów wycieczkowych, a także wielu sukcesów i satysfakcji w działaniu na rzecz Stowarzyszenia.

 

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum