Kolejny odcinek Drogi św. Jakuba

Autor: BK 31.07.2015 Nr: 30/2015
Kolejny odcinek Drogi św. Jakuba

Uroczystość oficjalnego otwarcia tuligłowskiego odcinka Podkrapackiej Drogi św. Jakuba Via Regia odbyła się w Tuligłowach w ubiegłą niedzielę, 26 lipca.

Dwaj pielgrzymi, żegnani przez rodzinę, u której uprzednio się zatrzymali, wyruszyli w daleką wyprawę. Po drodze do celu spotykali pasterzy i żniwiarzy, którzy ich pozdrawiali, życząc spokojnej podróży.

   Taką inscenizację, zatytułowaną „Niestrudzony Pielgrzym” przedstawili mieszkańcy Tuligłów. Wszyscy doskonale przygotowani, w odpowiednio dobranych strojach. Przeszli oni z górnej części miejscowości do miejsca, gdzie stanęła kapliczka św. Jakuba. Tam odbyła się polowa msza Św. oraz poświęcenie kapliczki.

   Dalsze uroczystości przeniosły się do budynku świetlicy wiejskiej w Tuligłowach, gdzie prelekcję „Podkarpacka Droga Św. Jakuba Via Regia” przedstawił Jacek Hołub, promotor szlaku i współautor przewodnika po Podkarpackim odcinku Via Regia, a Anna Stec ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Tuligłów, które było organizatorem wydarzenia, przedstawiła prezentację „Tuligłowy na Podkarpackim Szlaku Św. Jakuba”.

   Droga Św. Jakuba nawiązuje do używanego w średniowieczu traktu handlowego prowadzącego z Kijowa do Santiago de Compostela. Łącznie ma ona ponad 4 tys. km długości. Z czego polskie odcinki liczą ok. 900 km, a podkarpackie ponad 200 km. Nasz odcinek Jakubowego szlaku zaczyna się w Korczowej i biegnie przez Przemyśl, Jarosław, Przeworsk, Łańcut, Rzeszów, Ropczyce, aż do Pilzna, gdzie łączy się ze szlakiem małopolskim prowadzącym do Zgorzelca przy granicy z Niemcami. Jest to pierwszy Europejski Szlak Kulturowy, który od ponad 1000 lata wiedzie do Santiago de Compostela w Hiszpani. Poza oznakowaniem szlaku, zadbano również o powstanie odpowiednich przewodników, które ułatwiają jego pokonanie pielgrzymom. Zarówno tym pieszym, jak i rowerowym.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane