Święto Rolników

Autor: BK 04.09.2015 Nr: 35/2015
Święto Rolników

Ubiegła niedziela, 30 sierpnia stała pod znakiem Gminnych Dożynek. Uroczystości, w których rolnicy i mieszkańcy podziękowali za obfitość tegorocznych plonów odbyła się m.in. w Gminie Chłopice.

Obchody rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną za zebrane plony, która odbyła się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Chłopicach. Następnie zebrani barwnym korowodem udali się na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie nastąpiła dalsza część dożynek.

   Powiania zaproszonych gości dokonała, prowadząca imprezę Agnieszka Kiełt, sołtys wsi Jankowice. Starostowie Anita Bąk i Zbigniew Pobuta, według staropolskiej tradycji przekazali na ręce Andrzeja Czyża, wójta Gminy Chłopice, chleb wypieczony z tegorocznych ziaren. Następnie wspólnie podzielili go wśród mieszkańców.

– Dożynki to najlepszy moment, by przypomnieć ludziom o wartości chleba. To również jeden z najpiękniejszych dni dla rolników i okazja do podziękowania im za trud, jaki podejmują – podkreślał A. Czyż.

   Głos zabrali również zaproszeni goście, dziękując rolnikom, za ich ciężką pracę.

Podczas dożynek nie mogło zabraknąć prezentacji wieńców. Każdy zebrany mógł również skosztować smakołyków przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy. Gospodynie zaprezentowały także tradycyjne przyśpiewki. Kolejną atrakcją imprezy był występ Orkiestry Dętej i mażoretek z OSP Tuligłowy. Uroczystość stała się również okazją do rozstrzygnięcia konkursu „Stop narkomanii”, którego sponsorami byli: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chłopicach, Ośrodek Szkolenia Kierowców Wiraż, poseł na Sejm RP Mieczysław Golba i Radny Powiatowy Bogusław Tkaczyk. Poza nimi wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: ks. archiprezbiter Andrzej Surowiec, ks. Augustyn Pawiński, ks. Jacek Książek, Alicja Zając, prezes Fundacji „Pomocna Dłoń”, Marek Puzio, kierownik jarosławskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krzysztof Brudek, zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, Wojciech Szepelak, dyrektor HR Smiolice oddział w Ożańsku, a także przedstawiciele Urzędu i Rady Gminy Chłopice, przedstawiciele ODR, sołtysi i dyrektorzy szkół z terenu Gminy oraz mieszkańcy.

Komentarze
Popularne
Komentowane