Dziękowali za plony

Autor: 11.09.2015 Nr: 36/2015
„Majdaniacy” zaśpiewali dożynkowe pieśni.
„Majdaniacy” zaśpiewali dożynkowe pieśni.

Choć pogoda nie rozpieszczała w tym roku rolników, to jednak po ciężkich zbiorach, nie wyobrażali sobie, by nie podziękować Bogu za łaski i zebrane ziarno. 6 września rolnicy z gminy Adamówka uczynili to podczas gminnych dożynek, które odbyły się w Majdanie Sieniawskim.

Dożynki rozpoczęła Msza św. dziękczynna, połączona z poświęceniem wieńców dożynkowych, po której gospodarze, zaproszeni goście i mieszkańcy gminy udali się na stadion. Tutaj w części obrzędowej dożynkowy chleb na ręce wójta gminy Edwarda Jarmuziewicza wręczyli starostowie dożynek – Monika Gałka i Andrzej Baran. Następnie zespół „Majdaniacy” zaśpiewał kilka pieśni obrzędowych o tematyce dożynkowej.

   Wójt E. Jarmuziewicz zauważył, że gminne dożynki pokrywają się z tymi na Jasnej Górze, gdzie podziękowania na ręce rolników składał sam Prezydent RP.

I ja wam, rolnicy, składam serdeczne podziękowania, bo wiem, ile razy musi po waszych skroniach spłynąć pot. Wiem, że czoła rolników nie raz marszczą się od problemów związanych z produkcją żywności. Życzę wam, aby dla waszej pracy nigdy nie zabrakło szacunku. Szczęść Boże w pracy i w życiu! – mówił Wójt.

   Wyrazy szacunku dla rolników skierowali także zaproszeni goście, m.in. poseł Mieczysław Golba, senator Andrzej Matusiewicz, Andrzej Ćwierz reprezentujący Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, starosta Zbigniew Kiszka oraz radny sejmiku Województwa Podkarpackiego i kierownik ARiMR w Przeworsku Tomasz Bury.

   W części artystycznej wystąpiły dzieci i młodzież z gminy Adamówka oraz lokalni artyści. Jako że dożynki to czas radości i zabawy, nie zabrakło podyktowanych śmiechem konkurencji dla odważnych, tj. rżnięcie drewna, zbijanie palet czy przeciąganie liny. Dla zainteresowanych był pokaz sprzętu rolniczego, a dla smakoszy mnóstwo swojskiego jedzenia, m.in. pierogów i bigosu, którymi wszystkich do woli częstowano. Święto plonów zakończono muzycznym akcentem – znakomitą zabawą taneczną.

 

Komentarze
Popularne