Powiatowe Święto Plonów

Autor: BK 11.09.2015 Nr: 36/2015
Powiatowe Święto Plonów

Rolnicy i mieszkańcy całego powiatu gościli w niedzielę, 6 września w Pruchniku. Tutaj odbyły się Powiatowe Dożynki, połączone z licznymi atrakcjami.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Pruchniku, której przewodniczył ks. bp Adam Szal. Następnie zebrani, korowodem dożynkowym przeszli na stadion sportowy, gdzie odbyło się dalsza część dożynek. Przybyłych przywitali gospodarze niedzielnego święta Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski oraz Wacław Szkoła, burmistrz Pruchnika. W tradycyjnej części obrzędowej, starostowie dożynek Anna Zabój z Rozborza Długiego i Wiesław Jamrozik z Hawłowic, przekazali na ręce gospodarzy chleb wypieczony z tegorocznego ziarna, który Starosta wraz z Burmistrzem podzielili wśród uczestników uroczystości.

   Po występach pruchnickiej Orkiestry Dętej, zespołu „Wietlinianie” oraz pochodzącego z Pruchnika zespołu Equale i wystąpieniach zaproszonych gości nastąpił Powiatowy Przegląd Wieńców Dożynkowych. Reprezentanci każdej gminy z terenu naszego powiatu zaprezentowali nie tylko własnoręcznie plecione wieńce, ale także dożynkowe przyśpiewki.

   Wśród dodatkowych atrakcji dożynek wymienić można m.in. Jarmark Produktów i Potraw Ziemi Jarosławskiej, w którym każdy mógł posmakować pyszności przygotowanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu; kiermasz różności, warsztaty rękodzieła artystycznego, pokazy paralotniarskie, symulator dachowania oraz wiele innych atrakcji. Uczestnicy powiatowego święta plonów mogli sprawdzić stan zdrowia w „białym namiocie” przygotowanym przez Jarosławskie Centrum Opieki Medycznej, napić się kawy z Cafe Mobilu czy odwiedzić licznych wystawców, wśród których znalazły się instytucje i organizacje.

   Sprzyjająca pogoda sprawiła, że uczestnicy dożynek wypełnili niemal całkowicie pruchnicki stadion. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. księża, na czele z archiprezbiterem jarosławskim ks. Andrzejem Surowcem oraz ks. dziekanem Piotrem Kandeferem, proboszczem pruchnickiej parafii; a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i poszczególnych miejscowości z terenu powiatu. Nie zabrakło również rolników i mieszkańców całego powiatu.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum