Z tradycją w przyszłość

Autor: KSz. 11.09.2015 Nr: 36/2015
Z tradycją w przyszłość

– Zorganizowałyśmy się by wspólnie działać. By robić coś ciekawego dla siebie, ale i dla całej naszej społeczności. Chcemy dbać o kulturę, promować regionalne smaki. Staramy się łączyć tradycję z nowoczesnością – tak o działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Piaskach opowiada przewodnicząca organizacji Barbara Wańcio.


Koło funkcjonuje w Piaskach od października 2010 r. Zapisanych Członkiń jest 19, ale tych aktywnie działających jest trochę mniej.

Członkinie naszego Koła są zróżnicowane wiekowo. Każda z nas ma swoje obowiązki, pracę zawodową, gospodarstwo domowe. Nie zawsze więc wszystkie Członkinie są w gotowości do pracy na rzecz Koła. Jednak przy większych inicjatywach zawsze możemy na siebie liczyć. I to jest najważniejsze – przyznaje B. Wańcio, podkreślając, że w działalności ważną sprawą jest utrzymywanie dobrych kontaktów z różnymi organizacjami czy instytucjami.

 – Swego czasu współpracowaliśmy z księdzem proboszczem. Pomocą służą nam też często dzieci i młodzież z naszej wsi, a także nasi mężowie, na których zawsze możemy liczyć – opowiadają Członkinie. – Jedyne, czego może byśmy sobie życzyły to większa otwartość władz gminnych na różne inicjatywy i większe zainteresowanie takimi organizacjami jak Koła Gospodyń Wiejskich. Przyznamy szczerze, że czasami brakuje nam informacji od władz samorządowych, że coś, gdzieś będzie się odbywać. Żałujemy, że nikt nas nie powiadamia o różnych wydarzeniach, bo, choć chciałybyśmy brać w czymś udział, to nie mamy informacji, że coś jest organizowane – kontynuują.

   Na rzeczy przydatne w działalności Gospodynie pracują same. Większość potrzebnych w funkcjonowaniu Koła rzeczy i przedmiotów przygotowują we własnym zakresie.

– Nie jest lekko. Ale staramy się. Na szczęście są konkursy, dzięki którym udaje nam się zyskiwać na przykład potrzebny sprzęt kuchenny – mówią przedstawicielki organizacji. Swoje inicjatywy przygotowują w świetlicy wiejskiej. Tam też spotykają się, by porozmawiać o sprawach Koła. Jak same przyznają, zebrania są dla nich okazją do kobiecych rozmów, radosnych wspomnień i zapominania o codziennych kłopotach.    

   Gospodynie zajmują się też wykonywaniem kompozycji kwiatowych oraz robieniem ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Prowadzą wypożyczalnię naczyń i zastawy stołowej na różne imprezy. W swojej miejscowości organizują m.in. Dzień Matki, Jasełka, Dzień Dziecka, Andrzejki, bale przebierańców, zabawę sylwestrową, ogniska dla dzieci i dorosłych. Panie zajmują się również przygotowywaniem wieńca dożynkowego. Ponadto robią wieńce komunijne, czyli takie, którymi ozdabiają budynek Kościoła podczas uroczystości I Komunii Świętej.

   Członkinie Koła z ochotą uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych. Swoim miłośnikom i gościom proponują zawsze własne, smaczne dania. Stoły z potrawami i wypiekami przygotowują na różne okazje.

Na ostatnim jarosławskim Jarmarku, który odbywał się w połowie sierpnia, największym powodzeniem cieszyły się nasze proziaki. Smakowały też pierogi kebabowe, skrzydełka nadziewane, swojski chleb z masłem czosnkowym, bigos z cukini. Szybko znikły też słodkie rogaliki i placek ze śliwkami – opowiadają z zadowoleniem Panie.

   W ramach działalności w KGW Gospodynie mają już na swoim koncie wyjazdy np. do Sanoka, Boguchwały, Baszni. Uczestniczą w dożynkach gminnych i powiatowych oraz w konkursach kulinarnych i tych związanych z rękodziełem. Brały już udział m.in. w ogólnopolskich dożynkach w Częstochowie, w „Jarmarku Smaków Ziemi Jarosławskiej”, „Z babcinej spiżarni”, „Z tradycją w przyszłość”, konkursach na palmę wielkanocną czy na najładniejsze kompozycje kwiatowe.

   Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Piaskach, zgodnie twierdzą, że zawsze są otwarte na różne inicjatywy, a satysfakcja, która wynika z działania na rzecz organizacji, jest dla nich największą motywacją.

W najbliższym czasie bardzo chciałybyśmy dorobić się w końcu własnych strojów. A poza tym? Działać, rozwijać się i spełniać w tym, co robimy – odpowiadają, pytane o plany na przyszłość. Niewątpliwie, dzięki swojemu oddaniu i zaangażowaniu we wszystko, co robią, są gotowe na kolejne, nowe wyzwania i sukcesy.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum