Kobiety wielu talentów

Autor: md 25.09.2015 Nr: 38/2015
Kobiety wielu talentów
Koło Gospodyń Wiejskich w Radawie istnieje od 2005 roku i skupia w swoich szeregach dziesięć energicznych i uzdolnionych kobiet, które wspólnie zagospodarowują swój wolny czas wymieniając się doświadczeniami oraz rozwijając swoje zdolności kulinarne, manualne i wokalne.

– Wiele lat temu w Radawie funkcjonowało Koło Gospodyń Wiejskich, do którego należały jeszcze nasze matki. Później nastąpiło wiele lat przerwy w działalności – wspomina Czesława Woźny, przewodnicząca obecnego Koła.
– Inicjatorem powstania naszego Koła był obecny wtedy Sołtys. Na Dzień Kobiet zaprosił wszystkie radawianki do świetlicy wiejskiej i zmobilizował do działania. Było nas bardzo dużo. Po tym spotkaniu organizacja się zawiązała, ale nie działała – wspominają początki członkinie KGW. To właśnie Sołtys namówił kobiety do udziału w dożynkach gminnych w Piwodzie. Od tego momentu Koło działa nieprzerwanie. Jego główną siedzibą jest świetlica wiejska w Radawie.
– Trzymamy się razem od początku. W tym miesiącu przybyły dwie członkinie i jest nas w sumie dziesięć kobiet. Mamy nadzieję, że z czasem liczba członkiń naszego Koła będzie się zwiększać – mówią. 
   Koło Gospodyń Wiejskich w Radawie to kobiety wielu talentów. Oprócz przygotowywania wspaniałych regionalnych potraw, panie tworzą niepowtarzalne rękodzieło oraz biorą udział w wielu imprezach.
   Radawskie gospodynie znane są z umiejętności kulinarnych, co zostało już wielokrotnie docenione. Panie przygotowują zupę grochową ze śliwkami, zupę rybną, kapustę staropolską,  pieróg z maczką, gołąbki z sosem grzybowym czy kisiel z buraków. Ich specjalnością są kotyki – placki ziemniaczane nadziewane serem, za które zajęły I miejsce w jednym z konkursów kulinarnych.
   Panie biorą także aktywny dział w wielu imprezach m.in.: Dniach Radawy, Turnieju Wsi, Biesiadzie czy Dożynkach. Podczas corocznego Święta Plonów ubrane w stroje ludowe, idą w barwnym korowodzie z własnoręcznie wykonanym wieńcem dożynkowym. Ponadto kobiety przygotowują syto zastawiony stół biesiadny. Są także współorganizatorkami imprez okolicznościowych, takich jak: kolędowanie, pastorałki czy opłatek strażacki. Jeszcze dwa, trzy lata temu wspólnie z młodzieżą brały udział w takich imprezach jak Andrzejki czy Sylwester. Ponadto uczestniczą w różnego rodzaju akcjach charytatywnych. W tym roku wzięły udział w warsztatach dla niepełnosprawnych dzieci. 
– Dzieci przygotowały proziaki i bigos z cukini. Ubierały się w nasze stroje i pozowały do zdjęć – wspominają panie.
   Członkinie KGW postanowiły sprawdzić się także w śpiewie.
– Jesteśmy elastyczne. Mamy Koło Gospodyń Wiejskich i zespół śpiewaczy w jednym. Jak potrzeba zespołu to jest zespół, jak trzeba gospodyń to są gospodynie – opowiadają z uśmiechem na twarzach. Panie zdradziły, że w przeszłości zespół Radawiacy miał nawet swój przebój – „Pozwól mi Panie”. 
   Od 2007 roku wszystkie członkinie mają uszyte piękne, regionalne stroje.
– Jako wzór posłużył nam panieński gorset jednej z mieszkanek Radawy, która miała już 80 lat. Mamy dziesięć takich strojów – opowiadają z dumą kobiety. Jak dodają brakuje im tylko jednakowego, odświętnego obuwia.
   Dziesięcioletnia działalność radawskiego Koła Gospodyń Wiejskich udokumentowana jest w kronice, prowadzonej przez jego członkinie. Panie archiwizują zdobyte dyplomy, fotografie oraz wycinki z gazet na swój temat.
   Koło Gospodyń Wiejskich z Radawy bardzo aktywnie działa i uczestniczy w życiu kulturalnym wsi i gminy, a także godnie reprezentuje ją poza swoimi rodzinnymi stronami.

 
 
 
 
 
 
 
Komentarze
Popularne
Komentowane