Mała organizacja z dużym potencjałem

Autor: md 16.10.2015 Nr: 41/2015
Mała organizacja z dużym potencjałem

W tym tygodniu, w ramach naszego cotygodniowego cyklu, udaliśmy się do Surmaczówki, niedużej wsi położonej w gminie Wiązownica, gdzie spotkaliśmy się z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich. O tym, jak radzą sobie gospodynie opowiedziała nam przewodnicząca kobiecej organizacji – Małgorzata Kiklica.


Mieszkam w Surmaczówce od 30 lat. Do tej pory w tej wiosce nic się nie działo i nikt z zewnątrz o nas nie słyszał. Na przełomie lat 2006-2007, kiedy to urząd wójta gminy Wiązownica objął Marian Ryznar, zostały stworzone warunki, które pozwoliły nam na reaktywację Koła Gospodyń Wiejskich, które przestało funkcjonować wiele lat temu – mówi Małgorzata Kiklica. – Zaczynałyśmy od zera. Wójt rozpoczął od remontu i ocieplenia budynku świetlicy – miejsca naszych spotkań. Później wyposażył kuchnię, zakupił meble i zastawę stołową. W końcu wybudował nam grzybka. To właśnie dzięki Wójtowi prężnie funkcjonujemy i możemy promować się na terenie całej gminy – przyznaje Przewodnicząca KGW. Jak dodaje, obecne władze kładą duży nacisk na rozwój wszystkich wiosek, dzięki czemu nikt nie czuje się gorszy od swoich sąsiadów.

   Pomysł reaktywacji KGW w Surmaczówce narodził się przy okazji obchodów Dnia Kobiet i wynikał z potrzeby wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności. Na początku działalności KGW zrzeszało 29 członkiń.
Młode dziewczęta zaczęły wyjeżdżać na studia, podejmować pracę zawodową, zakładać rodziny i powoli opuszczać rodzinne strony. Zaczęło nas ubywać – wspomina M. Kiklica.

   Na chwilę obecną KGW liczy 8 członkiń, choć panie uważają, że tę liczbę należy pomnożyć przez dwa, gdyż w działalność zaangażowani są także ich mężowie.

Panowie towarzyszą nam podczas wyjazdów, przygotowują z nami wieniec dożynkowy i wspólnie maszerujemy w barwnym korowodzie podczas Święta Plonów – opowiada z uśmiechem na twarzy Przewodnicząca.

   Gospodynie działają przede wszystkim na własnym podwórku. Tutaj wszystkich znają, wiedzą, jakie ludzie mają potrzeby i które problemy wymagają szybkiego rozwiązania. Co najważniejsze, efekty działań są niemal namacalne i zostawiają konkretny ślad w ich społeczności.

Na razie nie wyjeżdżamy poza naszą gminę, ponieważ można powiedzieć, że nasza organizacja dopiero raczkuje. Bierzemy udział w licznych imprezach kulturalnych organizowanych na naszym terenie. Uczestniczymy w Turnieju Wsi i Festynie Rodzinnym. Jeździmy na Dni Radawy, reprezentujemy Surmaczówkę podczas dożynek gminnych. Zadebiutowałyśmy właśnie na Święcie Plonów zorganizowanym w Zapałowie. Utkwiły mi w pamięci takie słowa: „Surmaczówka w niedzielę wymarła”, ponieważ we wsi nie było ani jednej osoby, wszyscy pojechali z nami do Zapałowa. To był taki przełom. Nasze Koło zaczęło działać, a mieszkańcy, choć niekoniecznie biorą bezpośredni udział w przygotowaniach, ale jadą za nami. Widać w tłoku znajome twarze – twierdzi Przewodnicząca. Myślę, że z czasem odważymy się wyjechać gdzieś dalej. Być może niedługo weźmiemy udział w dożynkach powiatowych – mówi M. Kiklica. 

   Podczas dożynek gminnych gospodynie wyróżnia bogato zastawiony stół biesiadny, na który składa się zwykle 17-18 potraw.

– Inne wioski kładą nacisk na ciasta. U nas jest dużo potraw ostrych w smaku – spostrzega Przewodnicząca.

   Panie przygotowują potrawy regionalne, takie jak pieróg z kaszy gryczanej czy proziaki. Ponieważ korzystają z darów lasów, w których sąsiedztwie mieszkają, przygotowują także pierogi z jagodami, krokiety z kapustą i grzybami, szynkę zawijaną z kurkami czy mini pizzę z grzybami.

We własnym gronie jesteśmy dużo odważniejsze i organizujemy wiele spotkań. Bawimy się wspólnie przy okazji Andrzejek i Sylwestra. W lecie mamy imprezy plenerowe, robimy grilla – opowiada M. Kiklica. Jak dodaje, od kilku lat w Surmaczówce coś się dzieje i widać, że wioska żyje.

   Panie pokładają nadzieję na dalszą, równie owocne współdziałanie, zarówno z Sołtysem, jak i Wójtem. Współpracę z KGW chwali sobie także Janusz Rapita, sołtys wsi Surmaczówka, który towarzyszył nam podczas spotkania i pozował z paniami do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Komentarze
Popularne
Komentowane