Słyną z dobrej kuchni

Autor: md 27.11.2015 Nr: 47/2015 2
Słyną z dobrej kuchni

Tym razem w ramach naszego cyklu odwiedziliśmy Cetulę, gdzie spotkaliśmy się z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich. Panie opowiedziały nam o historii swojej organizacji oraz dotychczasowej działalności.


Podczas zebrania nowo wybrany wójt gminy Wiązownica poinformował nas, że planuje co roku organizować dożynki gminne i chce, żeby we wszystkich wioskach zawiązały się Koła Gospodyń Wiejskich, które będą brały czynny udział w uroczystościach m.in. poprzez przygotowywanie wieńca dożynkowego oraz przyśpiewek – wspomina Anna Gac, sołtys wsi Cetula.

   Tak też się stało. W 2007 roku, po wieloletniej przerwie, w Cetuli zostało reaktywowane KGW. W tym czasie także w innych sołectwach gminy Wiązownica rodziły się podobne inicjatywy. Kobiece organizacje zaczęły wznawiać i rozszerzać swoją działalność.

   Na początku istnienia KGW w Cetuli zrzeszało 27 osób. W chwili obecnej tych aktywnych Gospodyń zostało zaledwie 7.

Na początku naszej działalności, kiedy we wsi nie było jeszcze świetlicy, spotykałyśmy się w tutejszej szkole, gdzie miałyśmy udostępnioną jedną salę. Trwało to 2 lata – wspomina Teresa Szałaj, przewodnicząca KGW. – Obecnie mamy do dyspozycji nową, dużą świetlicę z zapleczem kuchennym – kontynuuje. – Pierwszą imprezą zorganizowaną w tej świetlicy była huczna zabawa sylwestrowa na 107 osób.

   Od wielu lat Gospodynie biorą udział w licznych imprezach organizowanych na terenie gminy. Są to m.in. Dożynki, Dni Cetuli, Dni Radawy czy Biesiada nad Wyczawą.

Podczas tegorocznych Dożynek cała gmina bawiła się u nas do samego rana. Ludzie wielokrotnie podkreślali, że dawno nie było tak udanej zabawy – podkreślają Panie.

   Gospodynie z Cetuli biorą także udział w Turnieju Wsi, w którym nagrodą dla laureatów konkursu jest trzydniowa wycieka w Bieszczady.

Na swoim koncie mamy już kilka zwycięstw i wyjazdów. Za każdym razem bardzo się nam podobało – wspominają.

   Na większość imprez Gospodynie przygotowują stół biesiadny z tradycyjnymi potrawami.

Częstujemy naszych gości m.in. prozaikami, kartoflakami i pierogami – mówią Panie, które od czasu do czasu biorą także udział w konkursach kulinarnych.

W tym roku na Biesiadę nad Wyczawą przygotowałyśmy serca drobiowe z cukinią, do tego serwowałyśmy kapustę zasmażaną podkwaszaną cytryną oraz pączki drożdżowe na parze. W ubiegłym roku miałyśmy zupę koprową z kluskami z kapusty. Z kolei trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy brałyśmy udział w konkursie, zaprezentowałyśmy swój barszcz czerwony z uszkami – mówią Gospodynie.

   W karnawale na terenie gminy odbywa się także zabawa, podczas której integrują się wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich.

   Gospodynie z Cetuli spotykają się regularnie raz w tygodniu. Poza tym organizują liczne zabawy we własnym gronie takie jak Andrzejki czy Sylwester. W świetlicy wiejskiej urządzały także uroczystości rodzinne m.in. chrzciny, stypy oraz poprawiny. Panie na swoim koncie mają także przygotowanie uroczystego obiadu dla księży i biskupów, którzy gościli w Cetuli z okazji Peregrynacji Krzyża Papieskiego.

   Oprócz obowiązków wynikających z działalność KGW, Członkinie starają się także robić coś dla siebie. Były na przedstawieniu w rzeszowskim teatrze, a w planach na najbliższą przyszłość mają organizację wspólnego aerobiku.

   Pomimo, że w KGW działa grono stałych osób, to brakuje młodych Gospodyń, które chciałyby aktywnie zaangażować się w pracę na rzecz lokalnej społeczności.

   Wszystkim Gospodyniom działającym w KGW życzymy realizacji wyznaczonych celów. Żywimy również nadzieję, że szeregi tej organizacji zasilą młode kobiety, dzięki którym KGW będzie prężnie funkcjonowało przez kolejne lata kultywując ludowe tradycje, podtrzymując regionalną kulturę i rodzimy folklor.

Komentarze
Popularne