Aktywne Woliczanki

Autor: md 17.12.2015 Nr: 50/2015 1
Aktywne Woliczanki

Koło Gospodyń Wiejskich w Wolicy, które reaktywowało swoją działalność w ubiegłym roku, jest obecnie najmłodszą kobiecą organizacją na terenie gminy Gać. Przewodniczącą grupy skupiającej 11 aktywnych członkiń jest Genowefa Ogryzek, która jednocześnie sprawuje opiekę nad Zespołem Śpiewaczym „Woliczanki”, działającym przy KGW.


Gospodynie nie znają dokładnej daty powstania pierwszego Koła Gospodyń Wiejskich w Wolicy, ale pamiętają, że należały do niego ich babcie, mamy i teściowe. Po śmierci ostatniej przewodniczącej KGW rozpadło się i przestało istnieć na wiele lat. W ubiegłym roku Woliczanki zmobilizowały się do działania na rzecz lokalnej społeczności i reaktywowały kobiecą organizację, która jest dla nich synonimem tradycji, krzewienia kultury i polskości.

Otrzymałyśmy ogromne wsparcie od wielu osób m.in. pani Grażyny Pieniążek – wójta gminy Gać, pana Lucjana Kuźniara – członka Zarządu Województwa Podkarpackiego, pana Ryszarda Hanejko – dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Gaci, pana Jacka Pieniążka radnego Powiatu Przeworskiego, pani Zofii Sucheckiej – Gminnej Przewodniczącej Kół Gospodyń Wiejskich oraz wielu innych osób, których nie sposób wymienić z imienia i nazwiska – podkreślała wielokrotnie Przewodnicząca, która nie ukrywała, że wciąż liczy na wsparcie duchowe, które jest bardzo ważne dla wszystkich Członkiń.  

   Swoją działalność KGW zainaugurowało spotkaniem opłatkowym, które zostało zorganizowane w styczniu ubiegłego roku w świetlicy wiejskiej w Wolicy. W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób. Jak wspominają Panie, wszyscy goście byli bardzo zadowoleni. W ten sposób Koło zostało wprawione w ruch i nie ma już mocnych, żeby je zatrzymać. Choć Panie działają niecałe 2 lata, to mogą pochwalić się już pewnymi osiągnięciami.

Jednym z naszych dotychczasowych sukcesów jest udział w Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych „Kolędy i Pastorałki” w Pawłosiowie, gdzie uzyskałyśmy wyróżnienie – wspominała Przewodnicząca. – W styczniu znowu weźmiemy udział w tym konkursie. Już uczymy się śpiewać kolejne kolędy i pastorałki.

   Poza występem w Regionalnym Przeglądzie Grup Śpiewaczych Gospodynie wzięły udział także m.in. w Festynie na Gackiej Górce, Święcie Chleba w Przeworsku oraz Dożynkach Gminnych, które w tym roku po raz pierwszy odbyły się w Wolicy. Panie stanęły na wysokości zadania i samodzielnie przygotowały olbrzymi wieniec dożynkowy w kształcie korony, przyśpiewki oraz tradycyjne jadło.

Najczęściej przygotowujemy dla naszych gości stare, tradycyjne potrawy według przepisów naszych babć i matek, czyli proziaki, kapuśniaki, krokiety, pieróg z ziemniakami, bigos, gołąbki z sosem grzybowym, pierogi, bułeczki i rogaliki – wylicza Genowefa Ogryzek, która dodała, że ich popisowymi daniami, biorącymi udział w konkurach kulinarnych są zupa śliwkowa i torcik chlebowy.

  Podczas imprez Gospodynie występują w swoich strojach. Wszystkie Panie posiadają eleganckie spódnice, białe bluzki, a także akcesoria – szal na zimą i niebieski kwiat, który przypinają latem.

   Gospodyń nie trzeba długo zachęcać ani do udziału w gminnych czy powiatowych imprezach, ani do cotygodniowych spotkań we własnym gronie. Panie mają do swojej dyspozycji świetlicę wiejską z zapleczem kuchennym, gdzie organizują spotkania KGW, próby Zespołu Śpiewaczego oraz imprezy integrujące wieś.

Koło Gospodyń Wiejskich jednoczy naszą wioskę. Nareszcie możemy wyrwać się z domu i wyjść do ludzi. Pomagamy sobie nawzajem, każda może się tu wygadać, bo zawsze zostanie wysłuchana i dostanie wsparcie. Podczas naszych spotkań zawsze jest bardzo miło i niezwykle wesoło. Mamy dużo chęci oraz zapału do pracy i wydaje się nam, że nadążamy za innymi organizacjami – podkreślały młode Gospodynie.

   W planach na najbliższą przyszłość Panie mają m.in. wycieczkę do Zakopanego.

Ponieważ większość z nas prowadzi gospodarstwa, czekamy na dogodny czas, kiedy nie będziemy musiały zajmować się robotami polowymi – mówiła Przewodnicząca.

   Aktywnym Woliczankom życzymy ciągłego zapału do pracy, pomyślności oraz wiele satysfakcji wynikającej z działania na rzecz swojej małej ojczyzny.

Komentarze
Popularne