W świątecznym nastroju

Autor: md 28.12.2015 Nr: 51/2015
W świątecznym nastroju

Na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem powiew świąt czuć było nie tylko w hipermarketach. W świątecznej atmosferze odbyło się także jedno ze spotkań Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrej, podczas którego członkinie ozdabiały styropianowe bombki choinkowe techniką decoupage. Jak się okazało metoda ta wcale nie jest trudna, ale wymaga sporo cierpliwości, szczególnie, gdy przygotowuje się sto unikatowych egzemplarzy.


W trakcie pracy nad bożonarodzeniowymi ozdobami Gospodynie z Dobrej znalazły czas, żeby opowiedzieć nam, jak to dzięki działalności w Kole Gospodyń Wiejskich ich życie stało się dużo barwniejsze.

   Podczas spotkania Panie wspominały wspólne wyjazdy m.in. wycieczkę wąskotorówką z Przeworska do Dynowa, wycieczkę nad Solinę oraz pielgrzymkę do Jodłówki, w której biorą udział każdego roku. Członkinie zdradziły nam także, że równie chętnie jak na wycieczki, wyjeżdżają na gminne i powiatowe uroczystości.

Bierzemy udział m.in. w Dniach Sieniawy, Święcie Chleba, Pikniku na Witoldówce, Biesiadzie pod Platanem czy Przeglądzie Grup Kolędniczych. Uczestniczymy także w spotkaniach opłatkowych oraz obchodach Dnia Kobiet czy Dnia Matki. Angażujemy się również w dożynki gminne, powiatowe, wojewódzkie oraz archidiecezjalne – wyliczały Gospodynie. – Nie siedzimy cały czas w naszej Dobrej mówiły żartobliwie. 

   Jeszcze kilka lat temu na Święto Plonów Gospodynie przygotowywały wystawny stół biesiadny ze starymi, wiejskimi potrawami.

Przed dożynkami odbywało się spotkanie przewodniczących wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich, które ustalały, kto co przygotuje. Najczęściej serwowałyśmy żurek z kiełbasą i jajkiem, barszcz czerwony, pierogi, pieróg z kaszy gryczanej, kapuśniaki, kapustę z grochem czy zasmażaną kapustę z kiszką. Ponadto piekłyśmy chleb, zawijaniec makowy, a także smażyłyśmy oponki – wspominały Gospodynie, które wielokrotnie brały udział w różnego rodzaju pokazach kulinarnych i niejednokrotnie zajmowały najwyższe miejsca za przygotowane potrawy. Jak podkreślały, obecnie podczas większości imprez najczęściej wynajmowany jest catering.

   Panie lubią wyjazdy i integrację z członkiniami innych Kół Gospodyń Wiejskich, ale równie chętnie spędzają czas w swoim własnym towarzystwie. Obecnie jest ich 11, a kobiecej organizacji przewodniczy Barbara Chamik.

Mamy taki zwyczaj, że gdy któraś z członkiń obchodzi rocznicę ślubu, to wszystkie spotykamy się u niej w domu i wspólnie świętujemy – mówiły Gospodynie.

   Panie zwracały także uwagę na bardzo dobrze układającą się współpracę z Ochotniczą Strażą Pożarną. Dzięki hojności strażaków Gospodynie zakupiły komplet obuwia. Poza tym posiadają sześć ozdobnych gorsetów, jednakowe bluzki, kwieciste spódnice oraz czerwone korale – na to wszystko same zapracowały.

Praca w Kole Gospodyń Wiejskich daje nam wiele radości i satysfakcji. Nasze spotkania są formą aktywnego spędzania wolnego czasu mówiły Gospodynie, które najczęściej widują się przed zbliżającymi się wydarzeniami, kiedy to trzeba przygotować np. wieniec dożynkowy, przyśpiewki, kolędy czy ozdoby świąteczne.

   Panie bardzo chętnie zajmują się rękodziełem. Wiosną, tuż przed świętami Wielkanocnymi przygotowały i rozprowadziły we wsi ozdobne pisanki. Za zarobione w ten sposób pieniądze zakupiły jedną ze stacji drogi krzyżowej do swojej parafii.

   Obecnie postanowiły przygotować ozdoby bożonarodzeniowe. Styropianowe bombki dekorowały techniką decoupage, która polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki. Panie są niezwykle pracowite oraz kreatywne i w krótkim czasie cała świetlica wiejska wypełniła się świątecznymi akcentami. Na stole, przy którym wspólnie pracowały królowały farby akrylowe, kleje, lakiery, brokaty i kolorowe wstążki. Panie nie uzgodniły jeszcze, na jaki cel przeznaczą dochód ze sprzedaży bożonarodzeniowego rękodzieła.

Jak widać, nie marnujemy wolnego czasu. Jak tylko możemy, tak Koło Gospodyń Wiejskich podtrzymujemy – podsumowały rozmowę Gospodynie z Dobrej.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum