Gospodynie ruszyły pełną parą

Autor: md 08.01.2016 Nr: 1/2016
Gospodynie ruszyły pełną parą

Nie zamykają się w czterech ścianach, lecz wychodzą z inicjatywami do lokalnej społeczności. Pokazują, że współczesna kobieta mieszkająca na wsi ma naprawdę szerokie pole do działania. Mowa tu o kobietach z Miększa Nowego, które w ostatnim czasie wznowiły działalność Koła Gospodyń Wiejskich.


Koło Gospodyń Wiejskich w Miękiszu Nowym funkcjonowało przez wiele lat. Jednak z biegiem czasu i z różnych powodów organizacja zawiesiła swoją działalność.

Ponieważ pracuję w szkole i mam kontakt z rodzicami i dziećmi, Panie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich zwróciły się do mnie z prośbą o pomoc. Zaczęłam zachęcać młode mamy, żeby wstąpiły do tutejszej kobiecej organizacji i tchnęły życie w wieś – mówiła Irena Miszczyszyn, nowo wybrana przewodnicząca, której udało się zachęcić kilka młodych, pełnych energii i pomysłów kobiet.

Do tej pory w naszej wsi panował marazmkażdy siedział zamknięty w swoim domu. Jako Koło Gospodyń Wiejskich chcemy zachęcić ludzi, żeby wyszli z domu i spotkali się w większym gronie – mówiły najmłodsze Członkinie.

   Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich liczy 14 osób, ale jak podkreślają Panie, są otwarte na nowe osoby, które chciałyby stać się częścią organizacji i włączył się w pracę na rzecz lokalnej społeczności.

   Z okazji reaktywacji kobiecej organizacji, 21 listopada w świetlicy wiejskiej w Miękiszu Nowym odbyło się spotkanie integracyjne, na które przybyli mieszkańcy z całego sołectwa.

Przygotowałyśmy huczną imprezę na około 100 osób, której towarzyszył program artystyczny, zabawa taneczna oraz poczęstunek domowymi wyrobami – mówiła Przewodnicząca reaktywowanej organizacji. – Największą atrakcją okazał się występ kabaretowy. Wszystkie skecze nawiązywały do naszych lokalnych spraw. Nawet nasi mężowie byli zszokowani, że mamy taki talent aktorski – wspominała z uśmiechem na twarzy Przewodnicząca, która nie zapomniała także o uzdolnionych uczniach z Miękisza Nowego, występujących podczas spotkania.

W tym roku przygotowywałam program na Dożynki Gminne w Bobrówce. W części artystycznej wystąpiły nasze uczennice. Ponieważ nie wszyscy mieszkańcy Miękisza Nowego byli na imprezie, to postanowiłam, żeby zaprezentowały się one także podczas naszego spotkania – mówiła Przewodnicząca. – Wójt powiedział mi, że bardzo mu się podobało, że podczas imprezy obecne były dzieci i młodzież, które być może wyrosną w tej aktywności i później też będą działać bezinteresownie dla dobra swojej społeczności – kontynuowała. I. Miszczyszyn podkreśliła, że jej zdaniem warto organizować takie imprezy także dlatego, żeby właśnie uzdolnione dzieci miały okazję zaprezentować się przed szerszą publicznością.

   Panie opowiedziały nam nie tylko o dotychczasowych przedsięwzięciach, ale także o swoich planach na bliższą i dalszą przyszłość. 

W dawnych czasach aktywność Koła Gospodyń Wiejskich skupiała się przede wszystkim wokół kursów szycia, gotowania czy pieczenia. Obecnie musimy zaproponować mieszkańcom wsi coś zupełnie innego – uważa Przewodnicząca. – W uroczystość Trzech Króli planujemy zorganizować spotkanie opłatkowe. Następnie – na zakończenie karnawału – zabawę taneczną. Później Dzień Seniora. Być może pokusimy się o kiermasz wielkanocny? – pytała zgromadzone Gospodynie Przewodnicząca.

   Część Pań uczęszcza na aerobik, który organizowany jest w świetlicy wiejskiej – miejscu ich spotkań. Zaraz po zakończeniu naszej rozmowy Panie w mgnieniu oka przebrały się w stroje gimnastyczne i zaczęły ćwiczyć w rytm skocznej muzyki.

  W Nowym Roku aktywnym Gospodyniom z Miększa Nowego życzymy samych miłych chwil podczas wspólnych spotkań oraz wytrwałości i sukcesów w dalszej pracy.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum