Łopuszka w starej fotografii

Autor: 08.01.2016 Nr: 1/2016
Podczas promocji albumu w szkole w Łopuszce Wielkiej.
Podczas promocji albumu w szkole w Łopuszce Wielkiej.

Przed świętami Bożego Narodzenia, w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym im. św. Jana Kantego w Łopuszce Wielkiej, odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Ocalmy wspólnie naszą lokalną przeszłość”, w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

Głównym celem projektu było przygotowanie elektronicznej wersji albumu „Łopuszka Wielka w starej fotografii” oraz wystawy najciekawszych fotografii, ukazujących przeszłość miejscowości i jej mieszkańców.

Od września młodzież zgromadziła ponad 250 cennych zdjęć, z których wiele przedstawia nieistniejące już miejsca, takie jak kopalnia alabastru, dwór rodu Scipio del Campo, starą szkołę i zabudowę mieszkalną w okresie przedwojennym. Sporo zniszczonych zdjęć poddano profesjonalnej rekonstrukcji – mówi Lucyna Zięba, dyrektor ZSG i koordynatorka projektu.

   W ramach projektu gimnazjaliści dwukrotnie wyjeżdżali do Rzeszowa na zajęcia historyczne w Instytucie Pamięci Narodowej oraz wzięli udział w warsztatach „Zostań przewodnikiem po swojej miejscowości”.

   Na podsumowaniu projektu, w obecności zaproszonych gości, po raz pierwszy pokazano efekty kilkumiesięcznej pracy sporej grupy zaangażowanych osób.

Mamy nadzieję, że zgodnie z tytułem projektu, ocaliliśmy od zapomnienia coś bardzo cennego. Sądząc na podstawie opinii naszych gości, mogę powiedzieć, że udało nam się stworzyć wspaniałą pamiątkę dla wszystkich mieszkańców naszej miejscowości i dla przyszłych pokoleń – dodaje L. Zięba. – Nasza młodzież z wielkim zainteresowaniem ogląda zgromadzone fotografie. Wszyscy się cieszą, gdy mogą na nich rozpoznać swoich rodziców, dziadków, a nawet pradziadków.

   Szkolne wydarzenie uświetnił koncert przygotowany przez uzdolnionych uczniów szkoły w Łopuszce Wielkiej. Wielu z nich dodatkowo kształci się w szkołach muzycznych regionu i z powodzeniem kontynuuje muzyczne tradycje swojej miejscowości, grając w istniejącej od ponad stu lat orkiestrze dętej prowadzonej obecnie przez Andrzeja Osmyka.

 

 

 

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum