Aktywizują lokalną społeczność

Autor: md 15.01.2016 Nr: 2/2016
Aktywizują lokalną społeczność

Koło Gospodyń Wiejskich w Bobrówce zostało reaktywowane w 2007 roku i od tego czasu sukcesywnie rozwija swoją działalność. Obecnie kobieca organizacja skupia osiem aktywnych członkiń, które od lat ożywiają życie społeczne i kulturalne swojej wsi.


Według kroniki Koło Gospodyń Wiejskich w Bobrówce powstało w latach 50-tych XX wieku. Wówczas potrzeby kobiet były nieco inne niż obecnie. Początkowo organizacja była dla zapracowanych gospodyń odskocznią od codziennych obowiązków i trosk. W tamtym czasie kobiety chętnie gościły w funkcjonującej we wsi klubo-kawiarni, gdzie przy szklance kawy oglądały telewizję i czytały gazety. Z biegiem czasu gospodynie rozwinęły swoją działalność i zaczęły zajmować się rozprowadzeniem kurcząt dla gospodarstw domowych oraz organizowaniem szkoleń i kursów m.in. kroju i szycia, gotowania i pieczenia czy przyrządzania szybkich i tanich sałatek warzywnych. Później kobiety zrzeszone w KGW podejmowały starania o zwiększenie ilości połączeń autobusowych PKS z Jarosławiem. Niestety, po wielu latach prężnej działalności – w wyniku przemian ustrojowych w Polsce – działalność organizacji została zawieszona.

W 1999 roku została zlikwidowana tutejsza szkoła i automatycznie zamarło całe życie kulturalne we wsi. Nasze dzieci jeździły na zabawy do Laszek. Ponieważ w Bobrówce mieliśmy swoją świetlicę wiejską, postanowiłyśmy zmobilizować się i organizować imprezy u siebie. Działalność tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich reaktywowałyśmy dziewięć lat temu. Po wielu perturbacjach w skład organizacji weszło 13 kobiet. Obecnie tych aktywnych zostało 8 – wspominały Gospodynie, którym przewodniczy Joanna Łobaz.

   Od tej pory każdego roku w Bobrówce odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Panie nieustannie troszczą się zarówno o najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców wsi i specjalnie dla nich organizują imprezy okolicznościowe, takie jak: spotkanie opłatkowe, Dzień Seniora, Dzień Dziecka czy zabawa choinkowa dla dzieci.

Dwa lata temu zrezygnowałyśmy z organizacji zabaw choinkowych, znalazłyśmy sponsora i teraz chodzimy po wsi z paczkami mikołajkowymi. Obdarowujemy 80 dzieci – od noworodków, aż po gimnazjalistów – mówiły Gospodynie.

   Poza spotkaniami okolicznościowymi organizowanymi dla mieszkańców Bobrówki, Panie aktywnie uczestniczą także we wszystkich imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Laszki, do którego należą.

– Pod koniec sierpnia w Bobrówce odbyły się uroczystości dożynkowe. Najstarsi mieszkańcy twierdzą, że gminne Święto Plonów zostało zorganizowane u nas po raz pierwszy w historii – wspominały Gospodynie, które z tej okazji przygotowały wieniec i przyśpiewki. W tym roku wieniec był nieco inny niż dotychczas. Nie był tradycyjnie wity, lecz wyklejany. Gospodynie przygotowywały go wspólnie i bardzo intensywnie przez cały tydzień.

W tym roku zorganizujemy także wyjątkowe spotkanie opłatkowe. Wezmą w nim udział członkinie wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z całej gminy – mówiły. 

   Przy organizacji takich dużych imprez jak wspomniane Święto Plonów, Panie dzielą się obowiązkami. Jedne zajmują się sprawami organizacyjnymi, drugie zaopatrzeniem, jeszcze inne dekoracją. Nie brakuje także tych specjalizujących się w gotowaniu i pieczeniu. Jednak, gdy zachodzi taka potrzeba, nie patrzą na podział obowiązków i pomagają sobie wzajemnie.

   Gospodynie reprezentują także swoją wieś i gminę podczas imprez powiatowych, a także wydarzeń organizowanych poza naszym województwem. Chętnie wyjeżdżają na targi, kiermasze, pielgrzymki i wycieczki. Odwiedziły już m.in. Bolestraszyce, Łańcut, Jodłówkę, Kraków, Licheń czy Lwów. Oczywiście większości wyjazdów nie organizują samodzielnie. Jadą wspólnie z mieszkańcami i członkiniami innych Kół Gospodyń Wiejskich.

   Wszystkie Panie są niezwykle kreatywne. Poza udziałem w licznych uroczystościach oraz imprezach, od kilku lat zajmują się także organizacją tradycyjnych bram weselnych. Za każdym razem przygotowują inne przedstawienie, scenografię oraz stroje. Ich występy sprawiają młodym parom oraz ich gościom mnóstwo frajdy.

   Ponadto zajmują się rękodziełem artystycznym. Przygotowują ozdoby m.in. z okazji świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy Wszystkich Świętych. Przedmioty wykonują z krepiny, bibuły i papierowej wikliny. Najbardziej aktywna w tym zakresie jest wiceprzewodnicząca Łucja Moritz, która wszystkiego nauczyła się z Internetu. Teraz zdobytą wiedzą dzieli się ze swoimi koleżankami oraz pozostałymi mieszkankami wsi, podczas organizowanych przez KGW warsztatów.

Wszystkie należymy do osób, które nie potrafią siedzieć w domu. Musimy cały czas działać. Uśmiechy na twarzach czy łzy szczęścia uczestników naszych imprez dają nam ogromną satysfakcję i motywują do dalszego działania – mówiła Wiceprzewodnicząca.

   Z aktywnymi i utalentowanymi Gospodyniami zrzeszonymi w Kole Gospodyń Wiejskich w Bobrówce spotkaliśmy się 1 stycznia. Z tej okazji wszystkie Panie składają Czytelnikom Gazety Jarosławskiej życzenia wszelkiej pomyślności na każdy dzień Nowego Roku.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum