Organizacja kobiet aktywnych

Autor: md 22.01.2016 Nr: 3/2016
Organizacja kobiet aktywnych

W gminie Roźwienica lokalne tradycje kultywują m.in. kobiety zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich w Bystrowicach. Panie na brak zajęć nie narzekają. Mają co robić przez okrągły rok. Zadania wyznacza im harmonogram imprez i uroczystości, które odbywają się na terenie wsi, gminy i powiatu.


Podobnie jak w przypadku większości Kół Gospodyń Wiejskich z naszego terenu, również działalność kobiecej organizacji z Bystrowic wznowiona była po znacznej przerwie. Koło liczy obecnie osiem aktywnych członkiń na czele z przewodniczącą Anną Kowalczyk, która tę funkcję pełni już 10 lat, czyli od początku funkcjonowania organizacji. Jak mówią Panie, wszystkie, mimo licznych obowiązków zawodowych czy domowych, bardzo chętnie spotykają się we własnym gronie, by wspólnie zrobić coś dla swojej lokalnej społeczności.

Na przestrzeni minionych lat organizowałyśmy wiele imprez dla mieszkańców Bystrowic m.in. Dzień Dziecka, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki czy festyn rodzinny – wymienia Przewodnicząca. – Co roku w naszej parafii odbywa się odpust. Ksiądz proboszcz zaprasza kapłanów z całego dekanatu. Wtedy gotujemy obiad dla ponad 20 duspasterzy. Przygotowywałyśmy także posiłek dla ponad 150 osób, które brały udział w zawodach strażackich – kontynuuje.

   Panie równie chętnie biorą udział w imprezach oraz uroczystościach organizowanych na terenie gminy czy powiatu np. Święcie Miodu czy Święcie Plonów. Cztery lata temu Gospodynie z Bystrowic były odpowiedzialne za zorganizowanie Dożynek Gminnych w swojej wsi.

   Panie lubią spędzać czas także w swoim własnym gronie. W „klubie” – jak mówią o świetlicy wiejskiej – organizują spotkania imieninowe. Z kolei wspólnie z rodziną i najbliższymi znajomymi bawią się podczas zabaw choinkowych, Andrzejek czy Sylwestra. 

   Panie także chętnie gotują i pieką. Ich stoisko podczas imprez i uroczystości oblegane jest przez smakoszy dobrego jadła i wspaniałych wypieków.

Przygotowujemy tradycyjne, regionalne potrawy według przepisów naszych matek, ale staramy się iść w nowoczesność mówią Gospodynie, wymieniając potrawy, które najczęściej przygotowują – smalec z cebulą, proziaki, kapuśniaki, gołąbki, roladę drobiową, kaszankę, kapustę zasmażaną, kwas czy zupę grzybową.

   Gospodynie pochwaliły się, że cztery lata temu zdobyły wyróżnienie w konkursie na najładniejszy stół wielkanocny, który miał na celu kultywowanie tradycji świątecznych.

   Jak się łatwo domyśleć, działalność Koła Gospodyń Wiejskich nie sprowadza się wyłącznie do organizacji imprez, gotowania i pieczenia. Panie wyjeżdżają na różne kursy, warsztaty i szkolenia. Uczyły się już ceramiki, haftowania, szydełkowania, wykonywania biżuterii z koralików oraz robienia witraży. Organizują także wycieczki rekreacyjne. Do tej pory były w Bieszczadach oraz na trzydniowej wycieczce w Licheniu, którą wszystkie bardzo miło wspominają.

   Zapytane, czy posiadają stroje ludowe, odpowiadają, że wszystkie fundusze przeznaczają na lepszy sprzęt AGD oraz inne rzeczy, które potrzebne są im do funkcjonowania organizacji, dlatego do tej pory nie udało im się zebrać funduszy na odświętne ubrania.

   Panie spotykają się w świetlicy wiejskiej w Bystrowicach o którą nieustannie dbają.

Strażacy koszą trawę, my grabimy liście i zamiatamy chodniki. Chcemy, by wokół naszego „klubu” zawsze było czysto – mówią.

   Utrzymują się w większości z własnych, symbolicznych składek członkowskich. Pieniądze zebrane na kiermaszach oraz nagrody wygrane podczas różnego rodzaju imprez zawsze przeznaczają na rzecz swojej organizacji. Natomiast dzięki sponsorom mogą przygotowywać różne inicjatywy. Gospodynie zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie sołtysa, rady sołeckiej czy Ochotniczej Straży Pożarnej. Oczywiście pomocą służą im także mężowie i dzieci oraz inni mieszkańcy wsi.

   Mówiąc o planach na najbliższą przyszłość Panie wspominają o występie w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który niebawem odbędzie się w ich wsi.

Działalność w KGW daje nam ogromną satysfakcję, że dajemy sobie radę pomimo, że jest nas tak niewiele. Uzupełniamy się wzajemnie i potrafimy zorganizować się w ciągu jednego dnia – reasumują Gospodynie, którym bardzo zależy, żeby w Bystrowicach cały czas coś się działo.

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane