Nie lubią siedzieć bezczynnie

Autor: md 05.02.2016 Nr: 5/2016
Nie lubią siedzieć bezczynnie

Od pięciu lat na terenie Rokietnicy istnieje Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Mieszkańców i Rozwoju Wsi Rokietnica, skupiające obecnie 10 aktywnych kobiet, które zdają sobie sprawę z potencjału swojej wsi i nie lubią siedzieć bezczynnie.


Stowarzyszenie Kobiet na Rzecz Mieszkańców i Rozwoju Wsi Rokietnicy ma na swoim koncie imponująco dużo dokonań, szczególnie tych zrealizowanych w minionym roku.

Pierwszą imprezą, którą zorganizowałyśmy i która była naszym największym dotychczasowym sukcesem był Zielony Piknik w Rzeszowie, gdzie zajęłyśmy I miejsce za najlepszą promocję żywności dań regionalnych. Uznanie komisji zdobyła nasza grochówka. Otrzymałyśmy wtedy także wyróżnienie w kategorii rękodzieło i rzemiosło za haftowane obrazy – wspominała Marta Owsik, prezes organizacji.

   W przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy Panie zorganizowały m.in. zabawę choinkową dla dzieci, kurs gotowania zakończony imprezą z okazji Dnia Kobiet, warsztaty wielkanocne z zakresu zdobienia pisanek, zabawę z okazji zakończenia wakacji, zabawę andrzejkową czy dużą, trzydniową imprezę plenerową – Dni Rokietnicy. Ponadto własnoręcznie wykonały palmę wielkanocną do kościoła parafialnego, rozdawały mieszkańcom wsi jabłka, które uzyskały z Banku Żywności oraz zorganizowały promocję lokalnych produktów, podczas której gościły kilkuset motocyklistów. Pod koniec roku uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych.

   Panie zadbały także o chwilę relaksu i wyjechały na trzydniową wycieczkę integracyjną do Zakopanego, którą wszystkie bardzo mile wspominają.

   W planach na najbliższą przyszłość Panie mają m.in. organizację kursu tańca dla młodzieży. Zapisane są już pierwsze pary. Chcą także wybrać się na kolejną wspólną wycieczkę.

Skupiamy się na działalności lokalnej. Staramy się integrować mieszkańców naszej wsi. Co możemy, to organizujemy. Bez przerwy coś się dzieje. Niemal każdy miesiąc przynosi kolejną imprezę mówiły.

   Panie przez kilka lat organizowały także dużą biesiadę, podczas której swoje stoły z lokalnymi produktami zaprezentowały wszystkie stowarzyszenia działające na terenie gminy.

Jeśli się gdzieś prezentujemy, to zazwyczaj przygotowujemy dużo ciast i ciasteczek. Wyspecjalizowałyśmy się w słodkościach – informowała Prezes.

   Panie potrafią i lubią także gotować, dlatego nieustannie doskonalą swoje kulinarne umiejętności. Podczas zorganizowanego na wiosnę kursu gotowania nauczyły się przyrządzać m.in. galantynę, szaszłyki oraz babeczki mięsne. Jak mówiły, w kuchni łączą ze sobą tradycję z nowoczesnością.

   Stowarzyszenie skupia wiele młodych i aktywnych kobiet, które są na bieżąco ze współczesnymi trendami oraz potrzebami. Między innymi dlatego nie mogą przekonać się do ludowych strojów, ani nie prowadzą kroniki w formie pamiątkowej księgi. Podczas imprez prezentują się w białych bluzkach i pięknych, kolorowych chustach, zaś tradycyjną kronikę zastąpiły fanpagem na portalu społecznościowym, który aktualizują po każdej imprezie.

   Pomimo, że wszystkie działania wymagają od Pań ogromnego zaangażowania i wielu wyrzeczeń, kobiety są niestrudzone. Satysfakcja z osiągniętych sukcesów, a przede wszystkim radość mieszkańców, dodaje im energii do realizacji kolejnych przedsięwzięć.

To co nas uszczęśliwia, to miłe opinie mieszkańców. Ludzie cieszą się, że w Rokietnicy zaczęło się coś dziać i że są osoby, które chcą coś z siebie dać. Chcemy kontynuować to, co zaczęłyśmy, ponieważ wydaje się nam, że idziemy w dobrym kierunku – podkreślała M. Owsik.

 

   Wszystkim Członkiniom Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Mieszkańców i Rozwoju Wsi Rokietnica życzymy, aby sił i entuzjazmu nie zabrakło im na wiele kolejnych lat działalności.

Komentarze
Popularne
Komentowane