Bobry wyjątkowo aktywne

Autor: BK 05.02.2016 Nr: 5/2016
Pani Maria nie może uwierzyć, jak bardzo bobry zbliżyły się do jej domu. Ta wizyta kosztowała ją wiele młodych drzewek, które zostały wycięte i zabrane przez zwierzęta.
Pani Maria nie może uwierzyć, jak bardzo bobry zbliżyły się do jej domu. Ta wizyta kosztowała ją wiele młodych drzewek, które zostały wycięte i zabrane przez zwierzęta.

– Słyszałam o szkodach wyrządzonych przez bobry, ale nigdy bym się nie spodziewała, że są one w stanie przyjść tak blisko domów. W okolicy są domy, prawie każdy ma psa. Jednak, jak widać nic ich nie powstrzymuje – mówi Maria Chrunik.

Kobieta kilka dni temu, korzystając ze słonecznej pogody postanowiła zająć się rosnącymi nieopodal domu drzewkami.

– Na początku myślałam, że to ktoś zrobił mi na złość wycinając większość drzewek. Kiedy przyjrzałam się dokładniej zrozumiałam, że to sprawka bobrów. Po moich śliwach i jabłonkach zostały jedynie niewysokie kikuty i stosy wiór – opowiada Maria Chrunik z Laszek. Kobieta podkreśla, że w miejscu gdzie mieszka nigdy wcześniej nie było problemu z działalnością tych zwierząt.

– Drzewka rosły obok domu. W okolicy jest sporo innych zabudowań, nie mieszkamy na odludziu. Jest tu też sporo psów, które skutecznie odstraszają inne zwierzęta. Najwidoczniej jednak to nie przeszkadza bobrom – dziwi się kobieta.

   O występowaniu problemu z bobrami mówi także Stanisław Gonciarz, wójt Gminy Laszki. Przyznaje on, że szkody wyrządzone przez te zwierzęta obejmują całą gminę.

– Tamowane cieki wodne, podtapiane tereny, zniszczone drogi i przepusty. Jest to problem, z którym trudno nam sobie poradzić – przyznaje Wójt, podkreślając przy tym że samorząd nie ma praktycznie żadnych możliwości walki ze szkodliwą działalnością bobrów, które są zwierzętami chronionymi.

– Na terenie naszego nadleśnictwa bytuje ok. 900 bobrów – informuje Roman Januszczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Jarosław. Dodaje on, że zwierzęta te chętnie pojawiają się wszędzie, gdzie mają bliski dostęp do cieków wodnych. Nadleśniczy przyznaje, że zwierzęta te są odpowiedzialne także za szkody wyrządzane w lasach. Chodzi głównie o zatapianie terenów przyległych do cieków wodnych i niszczenie grobli.

   Osoby poszkodowane przez bobry mogą ubiegać się o odszkodowania, które w imieniu Skarbu Państwa wypłaca Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W uzasadnionych przypadkach RDOŚ wydaje także pozwolenia na odstrzał bobrów.

– Pozwolenia te dotyczą odstrzałów na terenach leśnych – wyjaśnia R. Januszczak.

   Dodatkowo myśliwi niechętnie podejmują się odstrzałów. Są one bowiem nieopłacalne, a polowania na te zwierzęta są bardzo trudne.

   Inną formą pozbycia się bobrów, jest rozbieranie postawionych przez zwierzęta tam, na co również potrzebne jest odpowiednie zezwolenie. Ta metoda jednak rzadko bywa skuteczna, zwierzęta szybko odbudowują bowiem swoje budowle.

 

Liczba i wartość zgłoszonych szkód wyrządzonych przez bobry w 2015 r.na terenie powiatu jarosławskiego i przeworskiego:

Tabela

gmina   ilość szkód       kwota  rodzaj zniszczeń

Laszki  3          406,33 zł         drzewa, uprawy rolne

Radymno         4          468,09 zł         drzewa

Rokietnica        1          62,21 zł           drzewa

Roźwienica      2          376,50 zł         drzewa, uprawy rolne

Wiązownica     6          1 215,98 zł      drzewa, uprawy rolne, groble

Adamówka      1          149,65 zł         drzewa

Gać      3          334,00 zł         drzewa, uprawy rolne

Jawornik Polski           2          507,40 zł         drzewa

Kańczuga         3          154,53 zł         drzewa, uprawy rolne

Sieniawa          3          962,36 zł         drzewa

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum