Grafiki i plakaty

Autor: 12.02.2016 Nr: 6/2016
Grafiki i plakaty

W czwartek, 4 lutego w Galerii „Pod Aniołem” im. Stanisława Perykaszy w Tryńczy, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy grafiki i plakatu uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu.

Na wernisaż przybyło wielu miłośników sztuki z całej gminy, m.in. sekretarz UG Magdalena Rachwał, skarbnik Jolanta Flak, lokalni artyści Kinga Manowiec, Krzysztof Dziamara i Dariusz Dałomis, dyrektorzy szkół, nauczyciele, sołtysi, przedstawicielki KGW oraz mieszkańcy. Wszystkich powitała dyrektor GBP Marzena Rydzik.

   Wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Tryńczy, współtwórcą i współorganizatorem wystawy prac dyplomowych uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu, był znany w kraju i za granicą plastyk, satyryk i nauczyciel-wykładowca w ZSP w Jarosławiu – Henryk Cebula. Przybliżył jednocześnie ideę wystawy.

Szkoła plastyczna kojarzyła się dotąd z uczniami, którzy malują sobie, rzeźbią, później żyją w nędzy, a doceniani są dopiero po śmierci – mówił na wstępie H. Cebula. – Współcześnie jest tego malarstwa mniej, a wszystkie szkoły artystyczne poszerzają swoje kierunki i specjalizacje. Młodzież, otrzymując taką edukację artystyczną, radzi sobie bardzo dobrze w życiu, pracując w agencjach reklamowych, animacji, filmie czy przy wszelkiego rodzaju projektowaniu, co jest zajęciem dochodowym i czego zresztą potrzebuje rynek polski i zagraniczny. Przykłady takich prac znajdziemy na dzisiejszej wystawie.

   Na wystawie zaprezentowane zostały m.in. techniki typowo warsztatowe, plakaty społeczne, polityczne, znajdziemy projekt kalendarza i wizytówek, tryptyk z końmi i inne. Jako że wernisaż wystawy miał miejsce w Tłusty Czwartek, organizatorzy zaprosili na degustację tradycyjnych pączków, swojskiego chleba i smalczyku. Było artystycznie i na tłusto!

 

 

Komentarze
Popularne