Dzieciństwo mimo wojny

Autor: 19.02.2016 Nr: 7/2016 2
Dzieciństwo mimo wojny
Fot. SP

W poniedziałek, 8 lutego, w świetlicy w Czerwonej Woli odbyła się konferencja naukowa pt.                     ,, Dzieciństwo mimo wojny”. Jej organizatorem była dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czerwonej Woli Marzena Serafin, a honorowym gościem i prelegentem dr Paweł Sieradzki z Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W konferencji udział wzięli: zastępca burmistrza Miasta i Gminy Sieniawa Janusz Świt, radny Rady Miejskiej w Sieniawie Zbigniew Lichołat, dyrektor CKSiR „Sokół” w Sieniawie Piotr Majcher, dyrektorzy, nauczyciele szkół podstawowych z terenu miasta i gminy oraz gimnazjum, a także rodzice uczniów z Czerwonej Woli.

   Dr Paweł Sieradzki przedstawił losy polskich dzieci podczas II wojny światowej, ich deportację do Rosji, dalsze koleje życiowe sierot po opuszczeniu ,,nieludzkiej ziemi” w nowej ojczyźnie w Persji, Indiach, Meksyku, Nowej Zelandii, Anglii, Włoszech i wielu innych krajach Afryki.

   Konferencja połączona była z wystawą pod takim samym tytułem. Prezentowane fotografie pochodziły ze zbiorów m. in. Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie. Zdjęcia przedstawiały ,,uchwycone w różnych okolicznościach i warunkach twarzyczki dzieci, które mimo wojny starały się żyć normalnie i okazywać swoje głęboko skrywane uczucia”. Wernisaż wystawy odbył się w stolicy Wielkiej Brytanii. W Polsce, po raz pierwszy ujrzała ona światło dzienne właśnie w Czerwonej Woli.

 

 

Komentarze