Połączenie tradycji z nowoczesnością

Autor: md 19.02.2016 Nr: 7/2016
Połączenie tradycji z nowoczesnością

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrej to kreatywne i energiczne kobiety, które od ponad sześciu lat integrują lokalne środowisko i kultywują polską tradycję.


Koło Gospodyń Wiejskich zawiązało się w 2009 roku, kiedy to powstała wieś Mokra. Do tej pory byliśmy przysiółkiem tłumaczyła Renata Rząsa, która pełni funkcję przewodniczącej już drugą kadencję. – Na początku organizacja liczyła 12 członkiń. Obecnie jest nas 18 – dodała.

   Pomimo niezbyt długiego okresu działalności, kobieca organizacja zaznaczyła swoją obecność zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i na terenie gminy, powiatu oraz województwa. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich starają się angażować we wszystkie wydarzenia kulturalne, o jakich usłyszą. Chętni uczestniczą w dożynkach gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich. Udało im się także zorganizować huczne dożynki gminne w swojej wiosce.

Co roku przygotowujemy oryginalny wieniec dożynkowy. Staramy się unikać gotowych elementów oraz wyklejania mówiła Przewodnicząca. Podczas Święta Plonów nasz wieniec dożynkowy prezentują młode wieńczarki, ubrane w kolorowe stroje ludowe.

   Panie wyjeżdżają także na „Święto Miodu” do Roźwienicy. Brały również udział w warsztatach rękodzieła artystycznego. Ponadto przygotowują dla mieszkańców wsi zabawy choinkowe, andrzejkowe, sylwestrowe oraz karnawałowe.

Być może w przyszłym roku wprowadzimy coś nowego w naszym harmonogramie imprezowym – zaznaczyły Panie.

   Podczas dużych imprez plenerowych Gospodynie z Mokrej wyróżnia bogato zastawiony i pięknie udekorowany stół biesiadny. Panie starają robić wszystko własnymi siłami. Przygotowując imprezy bardzo często korzystają z produktów przyniesionych z własnych domów i gospodarstw.

Najczęściej przygotowujemy dwa rodzaje gołąbków z ziemniakami oraz z ryżem i mięsem, dwa rodzaje pierogów z ziemniakami i kapustą, smalec ze skwarkami, kartoflaki, kapuśniaki, proziaki, roladki serowe, kwaśnicę oraz zupę grochową. Nieraz wystawiamy także grilla i serwujemy kiełbaski, szaszłyki czy karkówkę. Częstujemy naszych gości także przetworami m.in. kiszonymi ogórkami i marynowanymi grzybkami wymieniały Panie.  Nie zapominamy także o ciastach i ciasteczkach, które cieszą się dużym powodzeniem. Robimy również wspaniałe nalewki. Zawsze ustawia się długa kolejka do degustacji naszych wyrobów – podkreślały Gospodynie, które zazwyczaj serwują swoje produkty od południa do późnych godzin wieczornych.

   Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich pomagają sobie nawzajem także podczas organizacji imprez rodzinnych, jak chrzciny czy komunie dzieci lub wnuków, które odbywają się w nowopowstałej świetlicy wiejskiej – siedzibie ich spotkań.

Bardzo cieszy nas to, że co roku udaje się nam zaangażować coraz większą liczbę kobiet. Mieszkanki Mokrej przekonują się, że warto od czasu do czasu wyjść domu i spotkać się z sąsiadkami, a przy tym wspólnymi siłami zrobić coś dla swojej małej ojczyzny mówiły Panie. – Jesteśmy szczęśliwe, że inni mieszkańcy zauważają nas oraz doceniają naszą pracę. Jesteśmy usatysfakcjonowane, że w tak krótkim czasie udało się nam tak wiele osiągnąć.

   W trakcie rozmowy zapytaliśmy także o plany na przyszłość. Jak się okazało, naszym rozmówczyniom marzy się „grzybek” – miejsce do tańczenia z drewnianą podłogą, plac zabaw dla dzieci, pokrowce na krzesła oraz zastawa stołowa.

Dwa pierwsze to bardzo duże przedsięwzięcia. Poczyniłyśmy już pierwsze kroki i wydaje się nam, że nasze marzenia są na dobrej drodze do realizacji zaznaczały Panie. 

   Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrej zapamiętamy jako niezwykle aktywne i energiczne kobiety, które lubią to, co robią, wspierają się i pomagają sobie nawzajem. Ważna jest dla nich integracja lokalnego środowiska i przekazywanie rodzimych zwyczajów kolejnym pokoleniom. W działalność kobiecej organizacji angażują się na tyle, na ile pozwala im czas oraz inne aktywności. Jedno jest pewne, żadnej z nich nie brakuje chęci do wykonywania bezinteresownej, społecznej pracy.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum