Sześć miesięcy aktywności

Autor: md 26.02.2016 Nr: 8/2016
Sześć miesięcy aktywności

W tym tygodniu, w ramach naszego cotygodniowego cyklu, prezentujemy Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny – niewielkiej wsi położonej w północnej części Gminy Laszki. O tym, jak radzi sobie nowo powstała organizacja, opowiedziała nam przewodnicząca Józefa Chudziak.


Bukowina od 1990 roku była częścią sołectwa Korzenica. Mieścił się tutaj majątek ziemski rodziny Zamoyskich z Wysocka. Po wojnie utworzono w tym miejscu Państwowe Gospodarstwo Rolne. Od 2010 roku Bukowina jest sołectwem, a tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich jest najmłodszą kobiecą organizacją działającą na terenie Gminy Laszki.

Koło Gospodyń Wiejskich zawiązałyśmy w sierpniu ub.r. Od początku istnienia do dnia dzisiejszego organizacja liczy dwanaście aktywnych członkiń, które udzielają się przy organizacji każdej imprezy mówiła przewodnicząca Józefa Chudziak. Ruszyłyśmy pełną parą i jeszcze tego samego miesiąca zorganizowałyśmy wieniec dożynkowy oraz uszyłyśmy odświętne stroje i wzięłyśmy udział w dożynkach gminnych w Bobrówce wspominała Przewodnicząca. – Na naszym stole biesiadnym pojawił się m.in. pasztet z cukinii, kartoflak, chleb z ziarnami, swojski smalec ze skwarkami, cebulą i jabłkiem oraz kilka kultowych placków – wymieniała J. Chudziak. – Nasze potrawy, szczególnie pasztety z cukinii, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających stoisko. 

   Żadna z Członkiń nie należała wcześniej do tego typu organizacji, dlatego udział w Święcie Plonów był dla nich czymś zupełnie nowym. Panie przełamały pierwsze lody i już trzy miesiące później wybrały się do Tuczemp na Zjazd Integracyjny Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Jarosławskiego, połączony z konkursem na najlepsze tradycyjne przetworu „Z babcinej spiżarni”. Tam miały okazję podpatrzeć, jak działają i prezentują się Koła Gospodyń Wiejskich z kilkudziesięcioletnią tradycją.

   W ostatnim czasie Panie wzięły także udział w obchodach 60-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Wietlinie oraz spotkaniu opłatkowym wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Laszki, które zostało zorganizowane przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bobrówce.

Jesteśmy bardzo zadowolone z udziału we wszystkich imprezach. Dzięki takim wyjazdom mamy możliwość integracji z innymi gospodyniami wiejskimi, nauki nowych umiejętności oraz wymiany cennych doświadczeń mówiła J. Chudziak.

   Gospodynie starają się także integrować lokalną społeczność. W lecie, jeszcze przed oficjalnym założeniem Koła Gospodyń Wiejskich, mieszkanki Bukowiny pomagały Sołtysowi w organizacji plenerowej imprezy dla dzieci z okazji rozpoczęcia wakacji. W październiku Panie zorganizowały zabawę andrzejkową, w której uczestniczyły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz ich mężowie. Z kolei pod koniec stycznia w świetlicy wiejskiej w Bukowinie, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Gospodynie przygotowały dla swoich gości domowe potrawy w postaci sałatek, przekąsek, ciast i ciasteczek. W pięknie udekorowanej sali, przy suto zastawionych stołach oraz rytmicznej muzyce, seniorzy bawili się we wspólnym gronie do późnych godzin wieczornych. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością Sołtys Bukowiny, który nieustannie wspiera działalność kobiecej organizacji.

Cieszymy się, że założyłyśmy Koło Gospodyń Wiejskich. Dzięki temu mamy okazję, żeby wyjść z domu, spotkać się z sąsiadkami, porozmawiać na różne tematy lub wspólnie pośpiewać. Zadowoleni są także inni mieszkańcy Bukowiny, ponieważ w końcu zaczęło się we wsi coś dziać. Zarówno dzieci, jak i seniorzy bardzo chętnie biorą udział w organizowanych przez nas imprezach – mówiły Panie. – Zobaczymy, jak dalej potoczą się losy naszej organizacji. Mamy nadzieję, że z czasem będzie coraz lepiej. Mamy wiele planów na przyszłość. Na razie chciałybyśmy wyposażyć kuchnię, żeby usprawnić sobie pracę – wspomniała Przewodnicząca.

   Członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowinie życzymy zatem ciągłego zapału do pracy, satysfakcji wynikającej z bezinteresownej działalności na rzecz lokalnej społeczności oraz wielu wspaniałych osiągnięć w dalszych latach aktywności.

Komentarze
Popularne