Korzenickie Gospodynie

Autor: md 11.03.2016 Nr: 10/2016
Korzenickie Gospodynie

Kontynuując nasz cykl artykułów, udaliśmy się do Korzenicy, gdzie spotkaliśmy się z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich. Organizacja imprez okolicznościowych, udział w konkursach, przygotowywanie tradycyjnych potraw czy prace rękodzielnicze to tylko niektóre z zajęć korzenickich Gospodyń.


Koło Gospodyń Wiejskich w Korzenicy zostało zawiązane 6 sierpnia 2006 r. z inicjatywy ówczesnego sołtysa Józefa Skrzypka. Na początku zrzeszało 46 osób. Obecnie liczy 11 aktywnych członkiń na czele z przewodniczącą Ireną Magdą.

   Panie aktywnie promują swoją wieś poprzez organizację imprez okolicznościowych oraz czynny udział w gminnych i powiatowych uroczystościach i konkursach. Mogą pochwalić się bardzo dobrze układającą się współpracą m.in. z władzami wsi, gminy i powiatu, parafią, szkołą, a także lokalnymi myśliwymi, strażakami oraz sportowcami.

   Dla mieszkańców swojej wsi w ostatnim czasie przygotowały m.in. Dzień Babci i Dziadka oraz pomagały w organizacji majowego pikniku z okazji trzech świąt: Dnia Matki, Dnia Dziecka oraz Dnia Ojca. Dawniej organizowały także kuligi. Na przestrzeni minionych lat Panie brały udział w szkolnych kiermaszach wielkanocnych i bożonarodzeniowych oraz parafialnych uroczystościach odpustowych.

   Co roku korzenickie Gospodynie uczestniczą także w Święcie Plonów. Z tej okazji przygotowują wieniec dożynkowy, przyśpiewki oraz bogato zastawiony stół biesiadny.

   Panie bardzo chętnie wyjeżdżają również na imprezy integracyjne. Z gospodyniami z sąsiednich miejscowości spotkają się m.in. podczas Zjazdu Integracyjnego Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Jarosławskiego połączonego z konkursem kulinarnym „Z babcinej spiżarni”. W grudniu ub.r. wzięły udział w obchodach 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce, które zostały zorganizowane w Przeworsku. Z kolei pod koniec stycznia uczestniczyły w spotkaniu opłatkowym wszystkich kobiecych organizacji z terenu Gminy Laszki, które przygotowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Bobrówce.

   Podczas większości plenerowych imprez oraz pokazów kulinarnych Panie prezentują pięknie udekorowany i bogato zastawiony tradycyjnymi potrawami stół.

Serwujemy kilka rodzajów pierogów, ryby wędzone, sałatkę dyniową w dynii oraz słodkości, takie jak ptysiowe łabędzie na błękitnej galaretce czy grzyby w koszyku. Robimy także wspaniałe soki i syropy – wyliczały Gospodynie. 

   Panie wspaniale gotują i pieką, dlatego bardzo chętnie biorą udział w licznych konkursach kulinarnych oraz pokazach na najpiękniejszy stół wielkanocny i bożonarodzeniowy. Zdobyły bardzo dużo nagród i dyplomów oraz wiele wyróżnień. Na swoim koncie mają m.in. I miejsce w konkursie na tradycyjne potrawy kuchni wiejskiej „Dobre, bo nasze” oraz I miejsce i nagrodę Wójta Gminy Jarosław za najlepsze dania i najpiękniejszą dekorację stołu w konkursie kulinarnym „Z babcinej spiżarni”.

Podałyśmy dwa ciepłe dania: królika w warzywach i medaliony z maczką grzybową oraz sok z czarnego bzu – mówiły Gospodynie, które zaznaczały, że zawsze starają się przygotować wymyślne potrawy.

   W tym roku Panie po raz pierwszy brały udział w gminnym Koncercie Kolęd i Pastorałek, który został zorganizowany w kościele parafialnym w Laszkach. Następne edycje odbywać się będą w kolejnych sołectwach. Przyjdzie pora także na ich rodzinną wieś.

   Poza tym organizują liczne imprezy we własnym gronie m.in. zabawę andrzejkową czy sylwestrową oraz śledzika. Nieraz świętują wspólnie także Dzień Kobiet. Ponadto jeżdżą razem na wycieczki i pielgrzymki.

   Członkinie kobiecej organizacji mogą pochwalić się także kultywowaniem tradycyjnych obrzędów weselnych. Co jakiś czas organizują tzw. bramy weselne dla dzieci swoich koleżanek oraz mieszkańców Korzenicy, zainteresowanych uciechą gości weselnych.

   Jak widać, dorobek Pań jest spory. Nie sposób wymienić wszystkich imprez, w których brały udział; inicjatyw, które podejmowały na przestrzeni 10 lat; konkursów, w których uczestniczyły; ani nagród i wyróżnień, które zdobyły.

Dopóki mamy siły, będziemy starały się utrzymywać tradycję. Naszą bolączką jest brak młodych kobiet, które chciałyby aktywnie zaangażować się i kontynuować naszą działalność mówiły Panie.

   Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Korzenicy życzmy dalszej wytrwałości w aktywności na rzecz lokalnej społeczności, twórczych pomysłów, napływu nowych, młodych członkiń oraz wszelkiej pomyślności na wiele kolejnych lat prężnej działalności.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane