Jubileuszowe pieśni pasyjne

Autor: BK 17.03.2016 Nr: 11/2016
W X edycji Przeglądu nagrodę Grand Prix otrzymał Sanocki Zespół Wokalny „Soul” z Sanoka pod dyrygenturą Moniki Brewczak.
W X edycji Przeglądu nagrodę Grand Prix otrzymał Sanocki Zespół Wokalny „Soul” z Sanoka pod dyrygenturą Moniki Brewczak.

W sobotę i niedzielę (12 i 13 marca) w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Radymnie odbyły się wydarzenia związane z X Podkarpackim Przeglądem Chórów – Pieśni Pasyjne. W pierwszy dzień odbyła się część konkursowa, w niedzielę zaś koncert jubileuszowy.

Była to już dziesiąta edycja, odbywającego się co roku w Radymnie, Przeglądu Chórów. Z okazji jubileuszu w niedzielę, 13 marca zorganizowano koncert, podczas którego wystąpili: Chór Łańcuckiej Fary, Przemyski Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu,

Chór „Cantilena” z Radymna, Andrzej Gładysz – baryton, Jan Szydło – akompaniament.

   Dzień wcześniej podczas Przeglądu zaprezentowało się osiem chórów z Podkarpacia.

Ich wykonania pieśni pasyjnych oceniało jury w składzie: prof. Elżbieta Krzemińska – wykładowca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie; ks. dr Mieczysław Gniady – dyrektor Archidiecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej w Przemyślu oraz prof. Grzegorz Oliwa – prezes rzeszowskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

   Nagrodę Grand Prix tegorocznego Przeglądu przyznano Sanockiemu Zespołowi Wokalnemu „Soul” z Sanoka.

I nagroda trafiła do Przemyskiego Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego w Przemyślu. II nagrodę otrzymał Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego „Melodia” im. Stanisława Lechmana z Mielca. Specjalne wyróżnienie otrzymał także jego dyrygent Antoni Stańczyk. Jury przyznało także dwie III nagrody. Trafiły one do: Chóru „Michael” z Kańczugi oraz Chóru „Chorus Familiaris” z Baranowa Sandomierskiego.

   Przegląd zorganizowany został przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, we współpracy z: Burmistrzem Miasta Radymno, Miejkim Ośrodkiem Kultury w Radymnie, Parafią Rzymskokatolicką w Radymnie oraz rzeszowskim oddziałem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: senator RP – Mieczysław Golba; marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl oraz metropolita przemyski – ks. arcybiskup Józef Michalik.

Komentarze
Popularne