Mieszkają w Więckowicach i na rzecz Więckowic działają

Autor: md 25.03.2016 Nr: 12/2016
Mieszkają w Więckowicach i na rzecz Więckowic działają

Kontynuując cykl naszych artykułów udaliśmy się do Więckowic – prawdopodobnie najmniejszej wsi położonej w gminie Roźwienica, gdzie spotkaliśmy się z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich, które skupia obecnie 19 aktywnych kobiet.


Koło Gospodyń Wiejskich w Więckowicach zostało powołane do życia dziewięć lat temu. W tym czasie większość wiosek na terenie gminy Roźwienica reaktywowała działalność kobiecych organizacji – wspominały Gospodynie.

 

   Na przestrzeni dziewięciu minionych lat Panie odniosły kilka znaczących sukcesów.

W 2008 roku wygraliśmy „Festiwal Podkarpackich Smaków” w Górnie, w którym wzięło udział około 80 wystawców. Zaprezentowałyśmy fasolkę na wywarze z jarzyn z dodatkiem lubczyku. W nagrodę za „najciekawszy produkt” otrzymałyśmy robot wielofunkcyjny. Rok później, wybrałyśmy się powtórnie. Tym razem serwowałyśmy zupę rybną z grzankami. Wtedy było już ponad 100 wystawców. Udało się nam powtórzyć sukces i po raz drugi zajęłyśmy pierwsze miejsce. Dostałyśmy 30-litrowy termos – wspominała przewodnicząca Stanisława Szpak, która tę funkcję sprawuje od początku funkcjonowania organizacji. 

   Od 2007 roku Panie regularnie biorą udział w gminnych dożynkach. Dwa lata temu zorganizowały Święto Plonów w swojej wiosce. Na tę okazję przygotowały wieniec dożynkowy, który zdobył uznanie komisji. W nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca Gospodynie pojechały na dożynki powiatowe do Sośnicy.

   Na Święto Plonów, poza wieńcem, Gospodynie przygotowują także suto zastawiony stół biesiadny, na którym znajduje się wiele regionalnych potraw i wypieków.

Przygotowujemy kartoflaczki, kapuśniaczki, paszteciki, cebulaki, proziaki z masłem, swojski chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz bigos. W przeszłości robiłyśmy pierogi. Pieczemy serniki, amoniaczki, rogaliki, ciasta z maszynki i smażymy pączki – wymieniały swoje specjały Gospodynie.

   Panie cały czas starają się także ożywić wioskę, w której mieszkają. Na swoim koncie mają organizację m.in. zabaw tanecznych i zawodów sportowych. Podczas odpustu parafialnego przygotowują obiad dla księży. W ubiegłym roku serwowały posiłek podczas dużej imprezy plenerowej zorganizowanej z okazji jubileuszu 60-leci jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz poświęcenia samochodu.

   Panie integrują się także z mieszkankami sąsiednich wiosek. Gospodynie biorą udział we wspólnych wycieczkach organizowanych dla wszystkich mieszkańców gminy Roźwienica. Odwiedziły m.in. Kalwarię Pacławską, Przemyśl, Leżajsk czy Łańcut. Widują się także przy okazji różnego rodzaju uroczystości okolicznościowych.

Od pięciu lat bierzemy udział w środowiskowym Dniu Kobiet. W świetlicy wiejskiej w Więckowicach spotykają się sołtysi, radni i przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich z czterech wiosek: Chorzowa, Tyniowic, Bystrowic oraz Więckowic. W spotkaniu uczestniczą także dzieci, które przygotowują program artystyczny oraz nauczyciele i rodzice, którzy przychodzą ze swoimi pociechami. Z kolei my bierzemy udział w Wigilii w Tyniowicach, Przeglądzie Kolęd i Pastorałek oraz Dniu Babci i Dziadka w Bystrowicach – mówiła Przewodnicząca. 

   W życiu każdej wsi organizacja zrzeszająca kobiety jest ogniwem, które łączy, wspiera, tworzy, jednoczy, pomaga i mobilizuje do nowych działań. Tak jest także w przypadku Więckowic.

 

Nasza wioska jest bardzo mała. Zbierając się we wspólnym gronie w świetlicy wiejskiej, czujemy się troszkę większą rodziną podkreślały Panie.

   W planach na przyszłość Gospodynie mają jeszcze jeden wyjazd do Górna na „Podkarpacki Festiwal Smaków”. Chciałyby także zorganizować zabawę gminną na boisku.

   Wszystkim Paniom gratulujemy dotychczasowych sukcesów i życzymy kolejnych lat twórczej i owocnej pracy na rzecz lokalnej społeczności.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane