Z tradycją we współczesność

Autor: md 01.04.2016 Nr: 13/2016
Z tradycją we współczesność

Kontynuując cykl naszych artykułów udaliśmy się do Wólki Zapałowskiej, niedużej wsi położonej w gminie Wiązownica, gdzie spotkaliśmy się z tamtejszym Kołem Gospodyń Wiejskich, które pełni ważną rolę w życiu kulturalnym i społecznym wsi.


Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Zapałowskiej powstało w 2010 roku z inicjatywy Małgorzaty Hanas-Szczepanek, sołtys wsi, która pełni jednocześnie funkcję przewodniczącej KGW. Kobieca organizacja skupia obecnie sześć aktywnych Gospodyń.

   Wszystkie Panie mają ogromne pokłady energii, konsekwentnie realizują założone cele, nie boją się nowych wyzwań, a przede wszystkim zaskakują pomysłami. Dały temu niejednokrotnie przykład podczas różnych wydarzeń.

   Od sześciu lat Panie organizują imprezy dla mieszkańców Wólki Zapałowskiej m.in. zabawę sylwestrową, na którą przyjeżdżają także mieszkańcy pobliskiego Zapałowa oraz Dzień Matki i Dzień Dziecka, w którym uczestniczą mieszkańcy wsi w każdym wieku, począwszy od maluchów, poprzez młodzież i osoby dorosłe, na seniorach kończąc. Natomiast we własnym gronie Gospodynie spotykają się z okazji Andrzejek.

   Panie zawsze z ochotą uczestniczą w wielu wydarzeniach kulturalnych organizowanych na terenie gminy. Co roku wyjeżdżają m.in. na Turniej Wsi.

Nigdy nie jeździmy same. Zawsze towarzyszą nam dzieci, młodzież i mężczyźni. Na swoim koncie mamy wszystkie trzy miejsca – mówiła Przewodnicząca.

   Na Święto Plonów Panie przygotowują przyśpiewki oraz stół biesiadny. Wieniec dożynkowy mają zrobiony wcześniej.

Podtrzymujemy starą tradycję i od wielu lat wijemy wieniec na 15 sierpnia – święto Matki Bożej Zielnej. Z tym samym wieńcem jedziemy na Święto Plonów. Nasze wieńce mają rozmaite kształty, wielkości i dekoracje. Nigdy nie zdarzyło się nam, żebyśmy musiały kupić gotowy wieniec – mówiła Przewodnicząca.

   Na Święto Plonów Gospodynie przygotowują także bogaty stół biesiadny, na którym można znaleźć wiele wspaniałych potraw i pysznych wypieków. 

Naszym gościom serwujemy chleb swojski, smalec ze skwarkami, kaszaki, kapuśniaki czy szaszłyki. Pieczemy także ciasta, najczęściej serniki – wymieniały Gospodynie.

   Podczas Święta Plonów rozbrzmiewają także ludowe przyśpiewki w wykonaniu Gospodyń.

Nasze babcie i mamy znają stare, zanikające już przyśpiewki dożynkowe. Chcemy je spisać, ale ciągle brakuje nam czasu zwracała uwagę M. Hanas-Szczepanek.

   Oprócz gotowania i pieczenia, zajmują się także rękodziełem artystycznym. Tuż przed świętami przygotowują unikalne przedmioty, które zdobią ich wielkanocne i bożonarodzeniowe stoły. Podczas spotkanie Panie zaprezentowały nam haftowane koszyczki udekorowane świeżym bukszpanem, pisklęta, kury, zajączki, pisanki oraz motyle. Wśród nich można był znaleźć malutkie dekoracje, jak też pokaźnych rozmiarów ozdoby.

Raz wzięłyśmy udział w kiermaszu bożonarodzeniowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Kraina Sanu” – Lokalna Grupa Działania. Zaprezentowałyśmy bożonarodzeniowe stroiki oraz świąteczne wypieki – wspominała M. Hanas-Szczepanek. 

   Gospodynie integrują się także z członkiniami innych Kół Gospodyń Wiejskich. Raz w roku biorą udział we wspólnej zabawie na zakończenie karnawału, której organizatorem jest Wójt Gminy Wiązownica.

   Panie jeżdżą także na wspólne wycieczki. W nagrodę za zwycięstwo w Turnieju Wsi były w Hadlach Szklarskich i Dynowie, do którego dojechały wąskotorówką.

   W swoim gronie Panie spotykają się według potrzeb. Widują się nie tylko, aby porozmawiać o sprawach swojej organizacji, ale także aby wspólnie spędzić czas, pośmiać się i oderwać od codziennych trosk i obowiązków. Najczęściej spotykają się w świetlicy wiejskiej, która w ubiegłym roku została gruntownie wyremontowana.

Chciałybyśmy, aby nasza organizacja działała nieprzerwanie i aby dołączyły do nas młodsze kobiety. Dzięki członkostwu w Kole Gospodyń Wiejskich nie siedzimy w czterech ścianach. Ciągle jesteśmy między ludźmi. Gdzieś pojedziemy, coś zobaczymy, czegoś się nauczymy, kogoś podpatrzymy – wymieniały zalety Gospodynie, zachęcając tym samym inne mieszkanki Wólki Zapałowskiej.

   Gospodyniom życzymy realizacji wszystkich wyznaczonych celów. Żywimy również nadzieję, że szeregi organizacji zasilą młode kobiety, dzięki którym Koło Gospodyń Wiejskich będzie prężnie funkcjonowało przez kolejne lata, integrując i aktywizując lokalną społeczność oraz kultywując ludowe tradycje wsi.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane